.
.
.

ارتش عراق به عصائب اهل الحق: یک میلیون و 800هزار نیروی نظامی گوش به فرمان نخست‌وزیر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در واکنش به تهدید مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق از سوی پیکارجویان اهل الحق وابسته به تهران، ارتش عراق روز یکشنبه 27 دسامبر 2020 اعلام کرد که یک میلیون و هشتصدهزار نیروی نظامی گوش به فرمان نخست‌وزیر هستند.

به گزارش منابع خبری العربیه دستور بازداشت ابوعلی العسکری یکی از رهبران پیکارجویان حزب‌الله عراق صادر شده و سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق اعلام کرد که یک میلیون و هشتصدهزار نیروی نظامی برای محافظت از امنیت کشور و پیگرد نیروهای قانون‌گریز مستقیما از مصطفی الکاظمی دستور می‌گیرند.

در پی ناآرامی‌های روزهای گذشته عراق، رسانه‌های عراقی گزارش کردند که یک هیات بلندپایه عراقی به تهران رفته تا با مقامات ایران دیدار کنند.

پیش از این مقتدی صدر رهبر جریان صدر عراق از ایران خواسته بود عراق را وارد درگیری‌های خود نکند.

العربیه روز جمعه به سندی دست یافت که نشان می‌دهد گروه شبه‌نظامی عصائب اهل الحق که از گروه‌های وابسته به تهران است، قصد بسیج نیروهای خود برای تجمع در نزدیکی یکی از مقرهای امنیتی حساس بغداد دارد.
منابع خبری العربیه گزارش کردند که این تجمع با هدف اعمال فشار بر دولت عراق برای آزادسازی تعدادی از اعضای این گروه شبه‌نظامی است که به اتهام حمله به سفارت آمریکا و منطقه الخضراء در بازداشت به سر می‌برند.

6 پیکارجوی عصائب در ارتباط با این پرونده در بازداشت به سر می‌برند

گفته می‌شود که اعترافات یکی از بازداشت‌شدگان می‌تواند پای اعضای دیگر عصائب اهل الحق را به این پرونده باز کرده و مقدمات بازداشت آنها را هم فراهم کند.براساس اطلاعاتی که العربیه به دست آورده این فرد بازداشت شده، حسام الزیرجاوی از اهالی شهرک صدر است و در حال حاضر تحت بازجویی امنیتی قرار دارد.

عصائب اهل الحق به دولت عراق 48 ساعت مهلت روز جمعه داده بود یکی از پیکارجویان این گروه شبه‌نظامی که به اتهام مشارکت در حمله موشکی در بازداشت است را آزاد کند اما مصطفی الکاظمی به شخصیت‌های سیاسی عراق اطلاع داد که با آزادی متهمان حمله موشکی کاملا مخالف است و ضمن محکوم کردن تهدیدهای شبه‌نظامیان عصائب، منتظر نتایج تحقیقات و حکم قاضی دادگاه می‌ماند.

مصطفی الکاظمی در واکنش به این تهدیدها با اعلام آمادگی برای برخورد جدی با قانون‌گریزان در صفحه توئیترش نوشت: «امنیت عراق امانتی است که روی دوش ما قرار گرفته و ما وارد ماجراجویی نخواهیم شد ... ما در سکوت و آرامش برای بازگرداندن اعتماد ملت، نهادهای امنیتی و ارتش به حکومت تلاش کردیم، پس از آنکه به دلیل ماجراجویی قانون‌گریزان این اعتماد مخدوش شده بود ... در کمال آرامش خواستار خودداری از درگیر کردن کشور با یک ماجراجویی بی‌فایده دیگر کردیم، اما در صورت لزوم برای رویارویی جدی آماده‌ایم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم