.
.
.

گفتگوی نتانیاهو با محمد ششم و دعوت از پادشاه مغرب برای سفر به اسرائیل

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دفتر نخست وزیر اسرائیل اعلام کرد که بنیامین نتانیاهو روز جمعه 25 دسامبر 2020 ضمن گفتگو با محمد ششم پادشاه مغرب از او دعوت کرد تا به اسرائیل سفر کند.

در بیانیه دفتر نخست وزیری اسرائیل آمده که رهبران دو کشور درباره پیشبرد و تقویت روابط دوجانبه بر مبنای توافقی که طی ماه جاری با میانجی‌گری ایالات متحده آمریکا حاصل شده، گفتگو کردند.

نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل همچنین از محمد ششم پادشاه مغرب بابت استقبال و پذیرایی از هیأت رسمی اسرائیلی طی هفته جاری تشکر کرد.

از سویی دیوان پادشاهی مغرب نیز در بیانیه‌ای گفت که محمد ششم پادشاه این کشور بررسی‌ها را بر روابط عمیق میان یهودیان مغرب و موسسه سلطنتی این کشور متمرکز کرد.

پادشاه مغرب ضمن استقبال از آغاز مجدد روابط با اسرائیل گفت که موضع کشورش در قبال مسئله فلسطین تغییر ناپذیر است.

شایان ذکر است که مغرب در 10 دسامبر 2020 از ازسرگیری روابط این کشور با اسرائیل خبر داده بود.
از طرفی روز سه‌شنبه گذشته نیز در رباط پایتخت مغرب (مراکش) اعلامیه سه‌جانبه میان ایالات متحده آمریکا، مغرب و اسرائیل با تاکید بر همکاری در تعدادی از زمینه‌ها به امضاء رسید.

از زمان ازسرگیری روابط میان رباط و تل‌آویو این اعلامیه در پایان اولین سفر هیأت اسرائیلی - آمریکایی به مغرب به امضاء رسید.

در این اعلامیه که از سوی ناصر بوریطه وزیر خارجه مغرب خوانده شده بر دادن مجوز به چارتر‌های پرواز مستقیم میان مغرب و اسرائیل و همچنین «از سر گیری فوری ارتباطات کامل و برادرانه» میان مسئولان دو کشور تاکید شده است.

این بیانیه شامل «ادامه همکاری‌ها» در تعدادی از زمینه‌های اقتصادی و نیز امضای 4 توافق‌نامه میان مغرب و اسرائیل است که در زمینه‌های پروازهای تجاری، اداره منابع آبی، روادید دیپلماتیک، تشویق سرمایه‌گذاری و تجارت میان دو کشور حائز اهمیت هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم