.
.
.

سندی که دست داشتن عصائب اهل الحق را در حمله موشکی به سفارت آمریکا نشان می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شبه‌نظامیان عصائب اهل الحق عراق روز جمعه 25 دسامبر 2020 با انتشار ویدئویی مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر این کشور را به «مجازات الهی» تهدید کردند؛ تهدیدهایی که نخست‌وزیر آنها را محکوم کرده ولی تاکید که به درخواست‌های تهدیدکنندگان تن نمی‌دهد.

العربیه به سندی دست یافت که نشان می‌دهد گروه شبه‌نظامی عصائب اهل الحق که از گروه‌های وابسته به تهران است، قصد بسیج نیروهای خود برای تجمع در نزدیکی یکی از مقرهای امنیتی حساس بغداد دارد.

منابع خبری العربیه گزارش کردند که این تجمع با هدف اعمال فشار بر دولت عراق برای آزادسازی تعدادی از اعضای این گروه شبه‌نظامی است که به اتهام حمله به سفارت آمریکا و منطقه الخضراء در بازداشت به سر می‌برند. 6 پیکارجوی عصائب در ارتباط با این پرونده در بازداشت به سر می‌برند

گفته می‌شود که اعترافات یکی از بازداشت‌شدگان می‌تواند پای اعضای دیگر عصائب اهل الحق را به این پرونده باز کرده و مقدمات بازداشت آنها را هم فراهم کند.

براساس اطلاعاتی که العربیه به دست آورده این فرد بازداشت شده، حسام الزیرجاوی از اهالی شهرک صدر است و در حال حاضر تحت بازجویی امنیتی قرار دارد.

در سوی مقابل مصطفی الکاظمی با اعلام آمادگی برای برخورد جدی با قانون‌گریزان در صفحه توئیترش نوشت: «امنیت عراق امانتی است که روی دوش ما قرار گرفته و ما وارد ماجراجویی نخواهیم شد... ما در سکوت و آرامش برای بازگرداندن اعتماد ملت، نهادهای امنیتی و ارتش به حکومت تلاش کردیم، پس از آنکه به دلیل ماجراجویی قانون‌گریزان این اعتماد مخدوش شده بود ... در کمال آرامش خواستار خودداری از درگیر کردن کشور با یک ماجراجویی بی‌فایده دیگر کردیم، اما در صورت لزوم برای رویارویی جدی آماده‌ایم.»

مقتدی صدر رهبر جریان صدر عراق هم از ایران خواست عراق را وارد درگیری‌های خود نکند.

ارتش عراق و سفارت آمریکا روز یکشنبه گذشته اعلام کردند که حداقل 8 موشک کاتیوشا به منطقه شدیدا محافظت شده الخضراء برخورد کردند و خسارات جزئی به این منطقه وارد کردند. ارتش عراق گفت که یک گروه «قانون‌گریز» این موشک‌ها را به سمت منطقه سبز شلیک کردند.

یک مقام امنیتی هم اعلام کرد که یک سامانه دفاع موشکی برای محافظت از سفارت آمریکا در منطقه سبز نصب شده و این سامانه توانست یکی از موشک‌های شلیک شده را منحرف کند.

سفارت آمریکا هم این حملات را محکوم کرد و از «همه رهبران سیاسی و دولتی عراق خواست اقدامات لازم برای ممانعت از این حملات و پیگرد مهاجمان» اتخاذ کنند.

پس از این حملات دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در صفحه توئیترش نوشت: «روز یکشنبه چند حمله راکتی به سفارت ما در بغداد انجام شد. پرتاب سه راکت با شکست مواجه شد. حدس بزنید راکت‌ها از کجا آمده: ایران. اکنون زمزمه حمله‌های بیشتر به آمریکایی‌ها در عراق به گوش می‌رسد… یک توصیه ایمنی دوستانه به ایران دارم: اگر یک آمریکایی کشته شود، ایران را مسئول می‌دانم. دوباره فکر کنید.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم