پارلمان عراق: ترکیه امنیت آبی ما را تهدید می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

نمایندگان مجلس عراق جمعه 25 دسامبر با انتقاد از شانه خالی کردن آنکارا از تعهدش در مورد عدم پر کردن سد ایلیسو بر رودخانه دجله، تأکید کردند که بهره برداری از این سد، امنیت آبی عراق را تهدید می‌کند.

این امر پس از آن مطرح شد که دولت ترکیه ساعاتی پیش از آغاز بهره‌برداری از سد رودخانه دجله، اعلام کرد که موجب نگرانی عراق نسبت به کاهش سهم آب منطقه‌ای شده است.

بکر باکدمیرلی وزیر کشاورزی و امور جنگلداری ترکیه اعلام کرد که کشورش چهارشنبه 23 دسامبر، تولید برق را از ظرفیت حداکثری نیروگاه سد ایلیسو آغاز کرد.

او در بیانیه‌ای با بیان این امر که نیروگاه سد ایلیسو واقع در ایالت ماردین، چهارمین نیروگاه بزرگ ترکیه است، خاطرنشان کرد که اولین توربین این ایستگاه در ماه مه گذشته با حضور رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه به بهره‌برداری رسید.

به گفته او، این نیروگاه از 23 دسامبر با آغاز بهره‌برداری از هر 6 توربین موجود، با حداکثر ظرفیت خود شروع به کار کرد. وی افزود که این نیروگاه سالانه 2.8 میلیارد لیره ترکیه معادل حدود 365 میلیون دلار به اقتصاد کشور کمک می‌کند.

آواره شدن 80 هزار نفر

شایان ذکر است که ساخت این سد که به منظور تولید برق برای منطقه در سال 1997 توسط دولت ترکیه تصویب شد، منجر به آوارگی حدود 80 هزار نفر از اهالی 199 روستا شده است.

عراق مدتهاست که از تأثیر منفی این سد بر تأمین آب از رودخانه دجله ابراز نگرانی کرده است.

ترکیه پس از سال‌ها توقف و تأخیر، شروع به پر کردن مخزن سد کرد که واکنش فعالان نسبت به خطر سد برای کشاورزی عراق و هشداردهی آنها در مورد بروز کمبود آب اشامیدنی برای میلیون‌ها نفر از ساکنان را در بر داشت.

کمبود آب در عراق از سال 2017 منجر به اقداماتی از جمله ممنوعیت کشت برنج و سوق دادن کشاورزان به ترک زمین‌هایشان شده و شهر بصره به دلیل کمبود آب آشامیدنی، شاهد اعتراضات چندین ماهه است.

گفتنی است که سد ایلیسو یکی از بزرگترین سدهای زده شده بر روی رودخانه دجله با طول 1820 متر، ارتفاع 135 متر و عرض 2 کیلومتر است و مساحت حوضه آن، 300 کیلومترمربع تخمین زده شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم