پادشاهی بحرین: سعودی هم‌پیمان اول سیاسی و امنیتی و اقتصادی ما است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

پادشاهی بحرین پنج‌شنبه 24 دسامبر 2020 اعلام کرد پادشاهی عربی سعودی هم‌پیمان اول منامه در زمینه‌های سیاسی، امنیتی و اقتصادی است.

به گزارش خبرگزاری رسمی بحرین (بنا) علی بن محمد الرمیحی وزیر اطلاع‌رسانی پادشاهی بحرین پنج‌شنبه طی انعقاد جلسه شورای هماهنگی سعودی - بحرینی تاکید کرد که پادشاهی عربی سعودی هم‌پیمان اول بحرین در زمینه‌های سیاسی، امنیتی و اقتصادی است.

از سویی علی بن صالح الصالح رئیس مجلس شورای بحرین تاکید کرد که شورای هماهنگی سعودی - بحرینی در امتداد روابط تاریخی مستحکم میان دو کشور برادر بحرین و سعودی است و تقویت روابط عمیق میان این دو پادشاهی و توسعه و رشد روابط میان مردم دو کشور برادر که از دهه‌ها پیش شاهد بوده را نمایندگی می‌کند.

رئیس مجلس شورای بحرین همچنین درباره «روابط عمیق و ویژه میان پادشاهی بحرین و پادشاهی عربی سعودی که در توسعه و شکوفایی دو کشور در همه زمینه‌ها تجلی یافته و حاصل حمایت و پشتیبانی رهبران دو کشور برادر از زمان‌های دور بوده» ابراز عزت و افتخار کرد.

پیشتر شاهزاده محمد بن سلمان بن عبدالعزیز ولی‌عهد سعودی پنج‌شنبه 24 دسامبر 2020 تاکید کرد که روابط میان دو کشور پادشاهی عربی سعودی و پادشاهی بحرین تاریخی، عمیق و مستحکم است.

ولی‌عهد سعودی طی انعقاد جلسه شورای هماهنگی سعودی- بحرینی به هماهنگی‌های میان دو کشور برای رویارویی با چالش‌هایی که منطقه با آن مواجه است، اشاره کرد.

محمد بن سلمان همچنین تاکید کرد که سعودی و بحرین برای محافظت از منافع، امنیت و ثبات دو کشور تلاش می‌کنند.

او در سخنرانی‌اش در اولین نشست شورای هماهنگی دو کشور گفت که رهنمودهای به جای سران دو کشور به تحقق نتایج ثمربخشی در تمام زمینه‌ها انجامیده است.

ولی‌عهد سعودی همچنین در ارتباط با هماهنگی‌های نزدیک میان دو کشور درباره مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی جهت مقابله با چالش‌هایی که منطقه با آن مواجه است و همچنین ضرورت محافظت از منافع، امنیت و ثبات دو کشور ابراز خشنودی کرد.

اولین نشست شورای هماهنگی میان سعودی و بحرین پنج‌شنبه 24 دسامبر 2020 به طور مجازی و به ریاست شاهزاده محمد بن سلمان ولی‌عهد پادشاهی سعودی و شاهزاده سلمان بن حمد آل خلیفه ولی‌عهد پادشاهی بحرین برگزار شد.

در پایان این نشست بیانیه مشترکی از سوی دو طرف صادر شد که طی آن هیأت‌های دو کشور درباره نشست‌های آتی این شورا ابراز امیدواری کردند.

در این نشست همچنین مقرر شد در راستای اهداف مورد نظر رهبران دو کشور دیدگاه مشترکی برای تقویت و تعمیق روابط میان دو طرف در تمام زمینه‌ها و به ویژه تقویت امنیت، ثبات و حمایت از روند توسعه و اقتصاد در دو کشور برادر سعودی و بحرین ارائه شود.

در این بیانیه صادره همچنین بر اهتمام‌ ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود پادشاه سعودی و ملک حمد بن عیسی آل‌ خلیفه به تقویت روابط میان دو کشور در زمینه‌های مختلف سیاسی، امنیتی، اقتصادی، تجاری، سرمایه‌گذاری، فرهنگی و گردشگری تاکید شد.

در بیانیه یادشده به تاکید پادشاهان دو کشور بر همگرایی میان دو کشور و روابط مستحکم ریاض و منامه مبتنی بر اصول و ریشه‌های تاریخی استوار، اشاره شد.

همچنین بر ضرورت ایجاد آینده‌ای شکوفا که در آن دستاوردهای هر چه بیشتری در جهت توسعه و شکوفایی دو کشور محقق شود، تاکید شد.

شایان ذکر است که در اکتبر گذشته شورای وزیران سعودی به ریاست خادم الحرمین الشریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی تصمیم گرفت در راستای گفتگو با بحرین سطح نمایندگی دو کشور در این نشست را افزایش داده تا جلسات شورای هماهنگی میان دو کشور به ریاست ولی‌عهدهای دو کشور برگزار شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم