الکاظمی از برخورد با «قانون‌گریزان» می‌گوید؛ عقب‌نشینی پیکارجویان ایران از خیابان‌ها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق روز جمعه 25 دسامبر 2020 تاکید کرد که امنیت عراق را مسئولیتی می‌داند که روی دوش او قرار گرفته و آماده است که در صورت لزوم به صورت جدی با «قانون‌گریزان» برخورد کند.

در ادامه تحولات عراق خبرنگار العربیه نیروهای امنیتی عراق به شکل پررنگی در منطقه خیابان فلسطین بالای پل المثنی در بغداد حضور یافته و پیکارجویان عصائب اهل‌الحق وابسته به ایران از این منطقه عقب‌نشینی کردند.

همزمان العربیه به سندی دست یافت که نشان می‌دهد گروه شبه‌نظامی عصائب اهل الحق که از گروه‌های وابسته به تهران است، قصد بسیج نیروهای خود برای تجمع در نزدیکی یکی از مقرهای امنیتی حساس بغداد دارد.

منابع خبری العربیه گزارش کردند که این تجمع با هدف اعمال فشار بر دولت عراق برای آزادسازی تعدادی از اعضای این گروه شبه‌نظامی است که به اتهام حمله به سفارت آمریکا و منطقه الخضراء در بازداشت به سر می‌برند. 6 پیکارجوی عصائب در ارتباط با این پرونده در بازداشت به سر می‌برند.

گفته می‌شود که اعترافات یکی از بازداشت‌شدگان می‌تواند پای اعضای دیگر عصائب اهل الحق را به این پرونده باز کرده و مقدمات بازداشت آنها را هم فراهم کند.

در سوی مقابل مصطفی الکاظمی با اعلام آمادگی برای برخورد جدی با قانون‌گریزان در صفحه توئیترش نوشت: «امنیت عراق امانتی است که روی دوش ما قرار گرفته و ما وارد ماجراجویی نخواهیم شد ... ما در سکوت و آرامش برای بازگرداندن اعتماد ملت، نهادهای امنیتی و ارتش به حکومت تلاش کردیم، پس از آنکه به دلیل ماجراجویی قانون‌گریزان این اعتماد مخدوش شده بود ... در کمال آرامش خواستار خودداری از درگیر کردن کشور با یک ماجراجویی بی‌فایده دیگر کردیم، اما در صورت لزوم برای رویارویی جدی آماده‌ایم.»

مقتدی صدر رهبر جریان صدر عراق هم از ایران خواست عراق را وارد درگیری‌های خود نکند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم