سازمان ملل خطاب به لیبیایی‌ها: برای برگزاری انتخابات مجلس متحد شوید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

پس از رد و بدل اتهامات طی ساعات گذشته میان ارتش لیبی و دولت الوفاق در مورد تجمع‌های نظامی، همزمان با مذاکرات سیاسی متزلزل زیر نظر سازمان ملل، هیئت اعزامی سازمان ملل در امور لیبی از همه لیبیایی‌ها خواست تا برای برگزرای انتخابات ملی، تلاش‌های خود را یکپارچه کنند.

هیئت اعزامی سازمان ملل پنجشنبه 24 دسامبر در بیانیه‌ای، تعهد کامل خود را در زمینه کمک به لیبیایی‌ها در بازسازی کشور، بازیابی استقلال و پایان دادن به دخالت‌های خارجی مورد تأکید قرارداد.

چندین دور گفت‌وگو

دو طرف درگیری‌های لیبی پس از چندین دور گفت‌وگوهای نفس‌گیر در مورد تاریخ برگزاری انتخابات مجلس (در دسامبر 2021) و تشکیل دولت وحدت ملی توافق کردند، اما اختلاف‌نظر در مورد بسیاری از جزئیات، از حصول توافق همه‌جانبه در مورد سایر مشکلات حل ناشده جلوگیری کرد.

لیبی از زمان سقوط رژیم قذافی، شاهد هرج‌ومرج فراگیری است که طی ماه‌های گذشته، با مداخلات ترکیه و حمایت آنکارا از نیروهای الوفاق علیه ارتش لیبی، شدت گرفته است.

با این‌حال، طرفین منازعه در اوت گذشته توافق کردند تا آتش‌بس را برقرار و مذاکرات زیر نظر سازمان ملل را از سر بگیرند.

اما از چهارشنبه 24 دسامبر، جنگ لفظی میان طرفین بالا گرفت و تهدیدهای نظامی نیز پس از اتهامات متقابل ارتش و نیروهای الوفاق در خصوص تجمع نظامی در مرزهای منطقه خط قرمز سرت-الجفره در فضای تهدید به تحرکات مجدد در محورهای نبرد، افزایش یافت که می‌تواند آرامش میان طرفین را برهم بزند که از زمان توافق آتش‌بس میان شورای ریاست دولت الوفاق و پارلمان لیبی به وجود آمده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم