واشنگتن:آماده مشارکت با سودان برای تضمین امنیت غیرنظامیان دارفور هستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

تیبور پی ناگی دستیار وزیر خارجه ایالات متحده، امروز چهارشنبه 23 دسامبر گفت: «دولت سودان پس از عقب‌نشینی نیروهای بین المللی، مسئول تأمین امنیت غیرنظامیان در منطقه دارفور است.»

این مقام آمریکایی، آمادگی واشنگتن برای مشارکت با سودان در تأمین امنیت غیرنظامیان منطقه دارفور را اعلام کرد.

این امر پس از مواضع شورای امنیت سازمان ملل مبنی بر اعزام هیئت مشترک سازمان ملل و اتحادیه آفریقا برای حفظ صلح در منطقه دارفور سودان انجام شد. این مأموریت در تاریخ 31 دسامبر جاری، پایان می‌یابد.

شورای امنیت به‌ اتفاق آرا تصمیم به خاتمه مأموریت و کاهش تدریجی نیروها را تصویب کرده که منجر به عقب‌نشینی کامل در پایان ژوئن آینده خواهد شد.

سنا پیش‌ از این، قانونی را برای بازگرداندن مصونیت استقلال سودان به‌ عنوان بخشی از لایحه برداشتن نام این کشور از لیست کشورهای حامی تروریسم، تصویب کرده بود. این لایحه موارد مربوط به حملات 11 سپتامبر را مستثنا کرده است.

قانون مصوب کنگره، شامل کمک حدود یک میلیارد دلار برای حمایت از دوران گذار در سودان است.

قانون تسویه بدهی‌های سودان در صورت‌حساب کلان هزینه‌های پایان سال، گنجانده شد. این پروژه بیش از یک سال مذاکرات گسترده را بین کاخ سفید، وزارت امور خارجه و کنگره برای یافتن راه‌حلی برای حمایت از دولت دموکراتیک سودان با حفظ حقوق قربانیان تروریسم از جمله قربانیان حملات 11 سپتامبر سپری کرده است.

برداشتن نام سودان از فهرست کشورهای حامی تروریسم، اولین گام در راه تلاش برای کمک به این کشور و جلوگیری از فروپاشی اقتصادی و اوضاع وخیم به وجود آمده در اثر پاندمی کرونااست که با هجوم پناهندگان اتیوپیایی فراری از جنگ به سودان، بدتر شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم