نخست‌وزیر یمن: سعودی‌ به دودستگی‌ها در یمن پایان داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

معین عبدالملک نخست‌وزیر یمن روز دوشنبه 21 دسامبر 2020 گفت که موضوع اصلی توافق ریاض، پایان دادن به دودستگی‌ها در یمن است و از همه کشورهای عربی خواست راه پادشاهی عربی سعودی را در پیش گرفته و به دودستگی‌ها در یمن پایان دهند.

معین عبدالملک به العربیه گفت که سعودی از سال 2011 تا به امروز نقشی سازنده در یمن داشته و کوشیده از یکپارچگی ارضی و حاکمیت ملی این کشور حمایت کند و به چنددستگی یمنی‌ها پایان دهد. او گفت سعودی هیچ فشاری برای وارد کردن افراد خاص به دولت جدید یمن اعمال نکرد.

Advertisement

او گفت که دولت وحدت ملی یمن برای پایان دادن به دودستگی‌ها تشکیل شد؛ دودستگی‌هایی که فعالیت سازمان‌های دولتی را متوقف کره بود. دولت جدید یک دولت وحدت ملی است که براساس سهم‌بندی‌های سیاسی تشکیل نشده و آغاز به کار آن پایان فصلی کهنه و گشوده شدن صفحه‌ای جدیدی در یمن است.

نخست‌وزیر یمن تاکید کرد که رسیدن به توافق سیاسی برای تشکیل دولت جدید زمان زیادی برد و همبستگی در یمن به دولت شانس بیشتری برای حل مشکلاتی که در سابق لاینحل بودند، می‌دهد.

به گفته عبدالملک فساد، تورم و اوضاع معیشتی نابسامان در یمن از پیامدهای چنددستگی در این کشور بود وتوافق ریاض بر مبارزه با فساد از طریق یکپارچه‌سازی سیستم‌های نظارت و پیگرد تاکید دارد.

دولت جدید یمن به نخست‌وزیری معین عبدالملک روز جمعه 18 دسامبر 2020 تشکیل شده و نخست‌وزیر در سخنان افتتاحیه خود تاکید کرد: «تشکیل دولت تکنوکرات نتیجه تلاش‌های زیادی است که رئیس‌جمهوری عبدربه منصور و رهبری پادشاهی عربی سعودی ، ائتلاف بین‌المللی حمایت از دولت قانونی و دیگر چهره‌ها و جریان‌های سیاسی انجام دادند.»

او در ادامه افزود: «تشکیل دولت جدید، دولت و حکومت و ائتلاف حمایت از دولت قانونی را در مقابل ماموریت‌های حقیقی قرار می‌دهد که پایان دادن به کودتای حوثی‌ها و بازپسگیری کشور از دست آنها، در راس این ماموریت‌ها قرار دارد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم