.
.
.

از سرگیری کار کمیته ترسیم مرز میان سودان و اتیوپی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دفتر عبدالله حمدوک نخست وزیر سودان یکشنبه 20 دسامبر اعلام کرد که کمیته مشترک ترسیم مرز سودان و اتیوپی به دلیل تنش در مرز و کشته شدن سربازان سودانی در تاریخ 22 دسامبر، کار خود را از سر خواهد گرفت.

این دفتر در بیانیه مطبوعاتی در پی دیدار امروز میان حمدوک و ابی احمد همتای اتیوپیایی او، خاطر نشان کرد: «در این جلسه به موضوع برگزاری کمیته عالی مرزی میان دو کشور در 22 دسامبر پرداخته شد.»

این جلسه در حاشیه اجلاس یکشنبه سازمان توسعه کشورهای آفریقای شرقی (ایگاد) در جیبوتی برگزار شد که هفت کشور از شرق آفریقا را گرد هم آورد.

تشویق گفتوگو و ساکت کردن تفنگها

علاوه بر این جوزپ بورل نماینده سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیهای در مورد اجلاس سازمان ایگاد در جیبوتی گفت که این اجلاس در زمانی برگزار میشود که درگیریهای دیرباز و اختلافات مرزی، ثبات منطقه را تهدید میکنند.

بورل تأکید کرد که اتحادیه اروپا به همراه میلیونها نفر در سراسر منطقه آسیب دیده از بحرانهای کنونی، به نشست امروز در حل مشکلات دل بسته است.

او افزود: «ما از همه تلاشها برای تشویق گفتوگو و ساکت نگهداشتن تفنگ‌ها حمایت می‌کنیم و امیدواریم که نتیجه نشست امروز، منطقه را گامی به یافتن راه حلی پایدار برای بحران‌های کنونی برمبنای با تعهدات بین المللی؛ به ویژه قوانین بین‌المللی بشردوستانه نزدیک سازد.»

ترسیم مرزها

آخرین جلسه ترسیم مرزها در مه سال 2020 در آدیس آبابا برگزار شد. قرار بود جلسه جدیدی یک ماه بعد برگزار شود که لغو گردید. فصل بارندگی، برپایی نقاط مرزی میان دو کشور در این منطقه را دشوارتر کرده است.

توافقنامه ترسیم مرز به مه 1902 میان بریتانیا و اتیوپی برمی گردد اما هنوز در برخی نقاط، شکاف‌هایی وجود دارد که به طور منظم منجر به برخورد با کشاورزان اتیوپیایی می‌شود که برای کار به زمین‌هایی می‌آیند که سودان ادعا می‌کند، در داخل مرزهای آن قرار دارد.

استحکامات نظامی بزرگ

خبرگزاری رسمی سودان شنبه 19 دسامبر گفت که سودان چند روز پس از «کمین» ارتش و شبه نظامیان اتیوپی علیه سربازان سودانی، «نیروهای کمکی بزرگی» را به مرز اعزام کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه اتیوپی نیز به خبرگزاری فرانسه گفت که نیروهای امنیتی اتیوپی، «حمله سربازان و کشاورزان» به خاک اتیوپی را دفع کردند.

به گفته سازمان ملل، سودان، به ویژه ایالت القضارف در مرز با اتیوپی، پس از ورود 50 هزار پناهنده فراری از جنگ جار منطقه تیگرای، صحنه یک بحران بزرگ انسانی است.

به گزارش رسانه‌های سودان عبدالفتاح البرهان رئیس شورای حاکمیت گذار، از پنجشنبه گذشته به مدت سه روز از منطقه مرزی بازدید کرد که این بازدید، دو روز پس از کشته شدن چهار سرباز از جمله یک افسر و زخمی شدن 27 نفر در کمین نیروهای ارتش سودان صورت گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم