.
.
.

بیانیه مشترک مصر، اردن و فلسطین؛ آرمان فلسطین مساله محوری عربی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزرای خارجه مصر، فلسطین و اردن شنبه 19 دسامبر بر عمق روابط میان سه کشور و اهتمام نسبت به توسعه روابط فیمابین در زمینه‌های مختلف، تأکید کردند.

به گفته وزارت امور خارجه مصر، در بیانیه مشترک صادر شده از نشست، سامح شكری از مصر، ایمن صفادی از اردن و ریاض المالكی از فلسطین بر ادامه هماهنگی مواضع پیرامون اوضاع منطقه تأكید كردند.

وزرای خارجه این سه کشور همچنین با تاکید بر این که آرمان فلسطین، مسئله محوری عربی است، در مورد راهكارهای زیر فشار قرار دادن طرف‌های ذی‌نفع برای پیوستن به روند صلح، به گفت‌وگو پرداختند.

آنها تأکید كردند كه مصوبات جهانی مرتبط با این مساله كه آخرین آنها، قطعنامه 2334 و ابتكار صلح عربی است، بر این مبنا قرار دارند که گفت‌وگو، تنها راه برقراری صلح است.

وزرای خارجه مصر، اردن و فلسطین بر لزوم سوق دادن اسرائیل به سمت مذاکره برای دستیابی به توافق نهایی بر اساس راه حل برپایی دو کشور، تأکید کردند.

این وزرا همچنین با اقدامات عملی پیگیرانه برای ایجاد موضعگیری بین‌المللی در راستای مقابله با اقدامات غیرقانونی اسرائیل، به ویژه ساخت شهرک‌ها، تخریب خانه‌ها و مصادره املاک، موافقت کردند.

این سه وزیر تأکید داشتند كه بیت‌المقدس یكی از سر فصل‌های مرتبط با راه حل نهایی است كه تکلیف آن مطابق با قوانین بین‌المللی و مصوبات بین‌المللی از طریق مذاكره معین خواهد شد.

وزرای این سه کشور در مورد عواقب بحران مالی پیش روی آژانس سازمان ملل «اونروا» برای امداد و اشتغال‌زائی برای فلسطینیان، نسبت به توانایی این آژانس در ارائه خدمات مهم خود به فلسطینی‌ها، هشدار دادند.

این وزرا همچنین بر لزوم پایان بخشیدن به چنددستگی و متحد کردن صفوف فلسطینیان در راستای پاسداری از آرمان فلسطین و به شکست کشاندن همه توطئه‌ها برای از میان بردن این آرمان، تاکید کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم