هشدار شدید آمریکا به آنکارا در مورد «عدم تغییر رویکرد اردوغان»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

انستیتوی آمریکایی دفاع از دموکراسی خواستار اعمال تحریم‌های جدید علیه ترکیه به عنوان «اولین گام در راستای ایجاد تغییر در رفتار آنکارا» شد و خواهان اعمال تحریم‌های بیشتر در صورت بی‌اثر ماندن تحریم‌های اعمال شده توسط واشنگتن از دوشنبه گذشته شد.

براساس این گزارش، ایالات متحده دوشنبه گذشته، ترکیه، متحد خود در ناتو را به دلیل خرید سیستم دفاع هوایی اس400 از روسیه، تحریم كرد. این تحریم‌ها که از مدت‌ها پیش انتظارش می‌رفت نه تنها پرداخت هزینه‌های لازم را به دولت رجب طیب اردوغان تحمیل می‌کند بلکه پیام روشنی را نیز به سایر مشتریان بالقوه تجهیزات نظامی روسیه می‌دهد.

این تحریم‌ها از سوی دولت ترامپ طبق ماده 231 قانون مبارزه با دشمنان آمریكا از طریق تحریم‌ها است كه معاملات مهم با بخش‌های دفاعی یا اطلاعاتی روسیه را هدف قرار می‌دهد.

محدودیت‌ها و بلوکه کردن دارایی‌ها

حریم‌های اعلام شده در این هفته شامل ممنوعیت آژانس خریدهای دفاعی ترکیه و ریاست صنایع دفاع است. این تحریم‌ها همچنین محدودیت‌های صدور روادید و مسدود کردن دارایی چهار مدیر ارشد صنایع دفاعی از جمله اسماعیل دمیر رئیس آن را اعمال می‌کند.

اگرچه این تحریم‌ها بخش مالی ترکیه را هدف قرار نداده اما سرمایه‌گذاران جهانی که نگران افزایش مخاطرات سیاسی در ترکیه هستند، احتمالاً ادامه خروج پیگیر از بازار سهام و اوراق قرضه ترکیه را ادامه خواهند داد.

این اقدام ایالات متحده، نخستین اقدام تحریمی واشنگتن علیه یک کشور عضو ناتو است، با این حال آنکارا با خرید یک سیستم دفاع هوایی اس400 از مسکو، به سختی به معیارهای ناتو به عنوان یک کشور عضو، وفادار مانده است.

ترکیه در سپتامبر 2017 با شرکت «روسوبورواکسپورت»، نهاد اصلی صادرات تسلیحات روسیه، قرارداد خرید اس400 را منعقد و دو سامانه اس400 را در ژوئیه و سپتامبر 2019 دریافت کرد.

ناچیز گرفتن نگرانی‌های واشنگتن و بروکسل

در 16 اکتبر سال 2020 نیز با وجود درخواست‌ها و هشدارهای مکرر واشنگتن، ترکیه آزمایش سامانه اس400 را به صورت مستقیم پخش کرد و بی‌توجهی علنی خود به نگرانی‌های واشنگتن و بروکسل را نشان داد.

خرید سامانه اس400 از سوی ترکیه تقریباً به تداخل خرید این سیستم با خریداری هواپیماهای اف35 شد، آنکارا قرار بود از ایالات متحده خریداری کند که می تواند روسیه و سایر دشمنان را قادر به دستیابی به اطلاعاتی ارزشمند در مورد اف35 سازد که برای سرنگونی این هواپیماها به کار گرفته شود. برای جلوگیری از این اتفاق، ایالات متحده آموزش خلبانان ترک هواپیماهای اف35 را در ژوئن 2019 لغو و یک ماه بعد آنکارا را از برنامه اف35 حذف کرد.

این گزارش می‌افزاید که خرید سامانه اس400 توسط آنکارا، تنها بخشی از این روند نگران‌کننده است. همانطور که در یک گزارش اساسی جدید منتشر شده توسط مرکز نیروی نظامی و سیاسی نیروهای دفاع از دموکراسی آمده، آنکارا همچنین «دیپلماسی قایق‌های جنگی را برای به چالش کشیدن مرزهای دریایی، جنگ نیابتی در لیبی، مسلح کردن مهاجران و حمایت از اخوان المسلمین و حماس» به کار گرفته است.

بر این اساس، ناامیدی هر دو حزب آمریکا نسبت به ترکیه در حال افزایش است و رهبران کنگره تأکید کردند که قانون مجوز دفاع ملی برای سال مالی 2021 مشتمل بر تحریم‌های ترکیه است. پس از تصویب این لایحه توسط مجلس سنا و کنگره با اکثریتی که می تواند جلوی وتوی این لایحه را بگیرد، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا روز دوشنبه گذشته برای اعمال تحریم‌ها وارد عمل شد.

پمپئو همان روز گفت كه این اقدام «یک سیگنال روشن است كه نشان می‌دهد، ایالات متحده این قانون را كاملاً اجرا خواهد كرد و معاملات مهم با بخش‌های دفاعی و اطلاعاتی در روسیه را تحمل نخواهد كرد.»

این امیدواری وجود دارد که این تحریم‌ها آنکارا را ترغیب کند تا در روند فعلی خود تجدید نظر کرده و بار دیگر با به عنوان یک عضو نرمال در ناتو عمل کند.

در غیر این صورت، واشنگتن باید اقدامات اضافی را برای بالا بردن هزینه‌های اقدامات اردوغان، انجام دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم