مقتدا صدر: انتخابات آینده باید از چهره‌های قدیمی خالی باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مقتدا الصدر رهبر جنبش الصدری در عراق مطابق آنچه حیدر الجابری مقام رسانه‌ای دفتر او بیان کرد، سه‌شنبه 15 دسامبرخواستار انتخابات خالی از چهره‌های قدیمی شد.

الجابری گفت که صدر خواستار تکمیل تحقیقات در مورد حملات و تعرض به معترضین و نیروهای امنیتی است.

صدر همچنین از دولت خواست که برنامه‌ای برای بازسازی شهرهای جنوبی و ایجاد یک اقتصاد قوی با فعال سازی صنعت ملی و آوردن نیروی کار متخصص تدوین کند.

سخنگوی مقتدا صدر نیز روز سه‌شنبه 15 دسامبر تأکید کرد که هنوز برای صحبت در مورد هم پیمانی خیلی زود است (اما) درها به روی نیروهای ملی باز است و مخالفتی برای ایجاد همپیمانی در بیرون از حوزه شیعیان عراق وجود ندارد.

نتائج انتخابات

به گفته او بازسازی حوزه شیعه به معنای همپیمانی فرقه‌ای نیست و صحبت در خصوص تصدی منصب نخست وزیری براساس نتایج انتخابات است.

مقتدا صدر دو هفته پیش در توئیتی نوشت که پیروزی بزرگی را در انتخابات پیش‌بینی می‌کند و امور را برای روی کار آوردن نخست وزیری بعدی سوق خواهد داد که برای اولین بار از جنبش صدری باشد.

شایان ذکر است که مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق در پاسخ به خواسته اساسی مطرح شده از سوی جنبش اعتراضی اکتبر 2019 که عمدتا از جوانان بودند، تاریخ انتخابات را در ژوئن 2021، یعنی حدود یک سال قبل از تاریخ اصلی آنها تعیین کرد.

صدری‌ها در انتخابات مه 2018 به نتایج بسیار خوبی دست یافته و 54 کرسی از مجموع 329 کرسی پارلمان را به دست آورده و بزرگترین فراکسیون پارلمانی را تشکیل دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم