.
.
.

بریتانیا: توافق مغرب و اسرائیل «گامی مهم» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بریتانیا جمعه 11 دسامبر 2020 ضمن استقبال از توافق میان مغرب و اسرائیل برای برقراری «روابط کامل دیپلماتیک»آن را «گامی مهم» توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها وزارت خارجه بریتانیا جمعه در بیانیه‌ای به نقل از دومینیک راب وزیر خارجه این کشور توافق میان مغرب و اسرائیل برای برقراری روابط کامل دیپلماتیک را «گامی مثبت میان دو شریک مهم بریتانیا» توصیف کرد.

دومینیک راب افزود که «بریتانیا از تلاش‌ها برای دست‌یابی به راهکارهای سیاسی قابل قبول و مبتنی بر گفتگو که حق تعیین سرنوشت را برای مردم فلسطین و مردم صحرای غربی فراهم سازد، حمایت می‌کند».

او همچنین تاکید کرد که موضع بریتانیا درباره وضعیت صحرای غربی تغییر ناپذیر است.

دستاورد بزرگ

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که مراکش متعهد شده ‌است، روابط دیپلماتیک کاملی با اسرائیل برقرار کند، همان‌طور که سه کشور عربی یعنی امارات، بحرین و سودان اخیراً این کار را انجام داده‌اند.

ترامپ همچنین در توئیتر خود نوشت که اعلامیه‌ای را در به رسمیت شناختن حاکمیت مراکش بر صحرای غربی امضا کرده‌ است.

علاوه بر این، ترامپ گفت که توافق عادی‌سازی روابط میان مراکش و اسرائیل، یک دستاورد بزرگی برای روند صلح در خاورمیانه است.

از طرفی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل از توافق با مغرب با میانجی‌گری ایالات متحده آمریکا استقبال کرده و آن را «پرتو بزرگ دیگری برای صلح» توصیف کرد.

نتانیاهو همچنین توضیح داد که علاوه بر افتتاح نمایندگی‌های دیپلماتیک چارترهای پروازی مستقیمی میان دو کشور اسرائیل و مغرب برقرار خواهد شد.

از سویی ملک محمد ششم پادشاه مغرب پایبندی کشورش به صلح عادلانه و فراگیر در خاورمیانه را مورد تاکید قرار داد.

شایان ذکر است که پادشاهی مغرب چهارمین کشوری است که از اوت گذشته پس از امارات متحده عربی، پادشاهی بحرین و سودان با اسرائیل روابط دیپلماتیک برقرار کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم