.
.
.

انور قرقاش: موفقیت تلاش‌های سعودی برای یمن ضروری است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه دولت امارات متحده عربی شامگاه جمعه 11 دسامبر 2020 تاکید کرد که «اجرای توافق ریاض یکی از مهمترین گام‌ها در تعامل سیاسی سازنده با بحران یمن است».

انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه دولت امارات جمعه در پیامی بر شبکه «توئیتر» نوشت که « دیگر بار آرزومندیم که طرف‌های یمنی با این توافق تعامل جدی بکنند و برای یمن ضروری است که تلاش‌های سیاسی کشور برادر پادشاهی سعودی و سازمان ملل متحد بر «بی منطقی» نزاع‌های کوچک در میدان پیروز شوند.

ائتلاف نظامی عربی حمایت از دولت قانونی یمن هم روز جمعه اعلام کرد که گام‌هایی را برای اجرای بخش نظامی توافق ریاض برداشته شده و خروج و تقسیم نیروها طبق برنامه‌های نظامی پیش‌ می‌رود.

بر همین اساس نیروهای نظامی یمن با نظارت نیروهای ائتلاف در ابین تقسیم شده و از عدن خارج می‌شوند و دولت یمن و مجلس انتقالی با جدیت در حال اجرای این بخش از توافق ریاض هستند.

علی الکثیری عضو کمیته رهبری مجلس انتقالی جنوبی در یمن روز جمعه 11 دسامبر 2020 به العربیه گفت که نیروهای مجلس انتقالی مجددا و براساس توافق ریاض مستقر شده و امید می‌رود همه طرف‌های یمنی همکاری مثبتی در زمینه این توافق داشته باشند.

الکثیری با تشکر از پادشاهی عربی سعودی برای تلاش‌هایش برای حل و فصل بحران یمن، تاکید کرد که عیدروس الزبیدی رئیس مجلس انتقالی دستورات لازم برای آغاز اجرای توافق ریاض را صادر کرده است.

این دیپلمات یمنی تاکید کرد که براساس توافق ریاض، در حال حاضر تلاش‌ها روی تثبیت امنیت در عدن و ابین متمرکز است و این توافق بر تشکیل یک دولت تکنوکرات و منصفانه تاکید دارد و تلاش برای تحقق این موضوع نیز در جریان است.

دولت یمنی شامل 24 وزیر

از سویی یک مقام مسئول در ائتلاف عربی به العربیه گفت که اقدامات لازم برای اجرای سریع توافق ریاض انجام شده و توافق شد دولتی متشکل از 24 وزیر در یمن تشکیل شود که وزراء مجلس انتقالی جنوبی و همچنین سایر گروه‌های یمنی نیز در آن حضور داشته باشند.

به گفته این مقام مسئول همه برنامه‌های نظامی و امنیتی لازم برای اجرای بخش‌های مختلف توافق ریاض از جمله بخش‌های نظامی و امنیتی تدارک دیده شده است.

او گفت که فرماندهی مشترک ائتلاف از طریق ناظران نظامی ائتلاف از پنج‌شنبه 10 دسامبر 2020 بر میدان و جدا شدن نیروهای نظامی در ابین و حرکت دادن آنها از عدن پایتخت مؤقت به خارج از این استان نظارت خواهد کرد.
همچنین فرماندهی نیروهای مشترک ائتلاف به حمایت از یگان‌های امنیتی در ماموریت‌های اصلی‌شان در حفظ امنیت، ثبات و مبارزه با گروه‌های تروریستی ادامه می‌دهد.

این مقام نظامی نیروهای ائتلاف در پایان اظهاراتش نیز گفت که توافق شده تشکیل دولت یمن بلافاصله پس از تکمیل شدن اجرای بخش نظامی توافق ریاض و طی یک هفته اعلام شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم