سازمان ملل: فاجعه انسانی در تیگرای اتیوپی هر روز عمیق‌تر می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بابار بالوش سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه هشتم دسامبر 2020 اعلام کرد که فاجعه انسانی در تیگرای اتیوپی هر روز عمیق‌تر می‌شود و اوضاع امنیتی مانع کمک‌رسانی به ساکنان این منطقه شده است.

بالوش در یک نشست خبری آنلاین که در ژنو برگزار شد، گفت « براساس قوانین جهانی انساندوستانه، بی‌طرفانه، مستقل و عمل‌گرایانه بسیار مهم است که نهادهای انساندوستانه بتوانند به سرعت به افراد نیازمند کمک کنند.»

او در ادامه گفت: «متاسفانه هنوز ایجاد این مسیر برای کمک به ساکنان منطقه تیگرای اتیوپی ممکن نشده است و سازمان ملل یک ماه است که به 96 هزار پناهجوی اریتریایی در تیگرای دسترسی ندارد.»

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد هیچ اطلاعات به روز شده‌ای در این زمینه ندارد و براساس اطلاعات موجود این افراد به مناطق دیگری از تیگرای گریخته و خود را به مرزهای سودان رسانده‌اند. پیش از این 49 هزار نفر از اهالی اتیوپی هم از درگیری‌ها گریخته و خود را به مرزهای سودان رسانده بودند.

آدیس‌آبابا روز دوشنبه اعلام کرد که عملیات نظامی در اقلیم تیگرای را به پایان برده است. آدیس‌آبابا در 28 نوامبر 2020 هم اعلام کرده بود عملیات نظامی که به دستور ابی محمد نخست‌وزیر اتیوپی برای سرکوب شورشیان تیگرای آغاز شده، به آزادسازی شهر میکیلی مرکز اقلیم تیگرای منجر شد.

ابی محمد که پیش از این برنده جایزه صلح نوبل سال 2019 شده بود در چهارم نوامبر دستور حمله نظامی به اقلیم تیگرای در شمال اتیوپی را صادر کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید