معترضان کرد عراقی فرمانداری و مراکز پلیس سلیمانیه را به آتش کشیدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در ادامه اعتراضات گسترده در اقلیم کردستان عراق در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق‌ها، معترضان شامگاه دوشنبه هفتم دسامبر 2020 در ابتدا مقر 5 حزب کُرد عراقی در شمال غرب سلیمانیه و پس از آن ساختمان‌های فرمانداری و مرکز پلیس بخش سید صادق شرخی را به آتش کشیدند.

با به آتش کشیده شدن مراکز پلیس و فرمانداری بخش سید صادق، نیروهای ویژه عراق برای کنترل اوضاع به سلیمانیه اعزام شدند.

تعداد قابل توجهی از کارگران و کارمندان کُرد در روزهای گذشته و در اعتراض به عدم پرداخت حقوق‌هایشان در شهر سلیمانیه راهپیمایی اعتراضی به راه انداختند. معترضان علاوه بر اعتراض به دیرکرد حقوق‌ها و تعطیلی مدارس، از حکومت اقلیم کردستان خواستند در زمینه واردات نفت و کمرگ با دولت مرکزی عراق به توافق برسد.

مقامات بهداشتی محلی و همچنین یک عضو پارلمان عراق اعلام کردند که در این تظاهرات که علیه احزاب کُردی در کردستان به راه افتاد، حداقل یک شهروند کشته شد. منابع محلی گزارش کردند که این فرد معترض به ضرب گلوله نیروهای حفاظتی ساختمان حزب دموکرات کردستان در شهرک چمچال در غرب سلیمانیه کشته شد.

اقلیم کردستان در روزهای گذشته شاهد اعتراضات چشمگیری بود که بخش اعظم انتقادات معترضان متوجه حزب دموکرات کردستان و حزب اتحادیه میهنی که این اقلیم را تحت کنترل خود دارند، بود.

دولت اقلیم کردستان که در اربیل مستقر است و در اختیار حزب دموکرات کردستان قرار دارد از مشکلات اقتصادی شدیدی در نتیجه پیامدهای ناشی از کرونا و کاهش درآمدهای نفتی عراق رنج می‌برد.

کمیته امنیتی شهر سلیمانیه پیش از این اعلام کرده بود که برای برگزاری هر گونه راهپیمایی اعتراضی در ابتدا باید مجوزهای لازم اخذ شود وگرنه این اعتراضات را غیرقانونی تلقی خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید