.
.
.

امیر کویت: توافق خلیجی نشان از تمایل طرف‌های بحران به تحقق منافع ملت‌هایشان است

قدردانی امیر کویت از دونالد ترامپ به خاطر تعهدش به حفظ ثبات و امنیت منطقه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

امیر کویت شامگاه جمعه 4 دسامبر 2020 از تحقق «دستاورد تاریخی» در رسیدن به توافق نهایی برای حل اختلاف میان کشورهای خلیجی برادر ابراز خوشوقتی و خشنودی کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی کویت (کونا) شیخ نواف الاحمد شامگاه جمعه خوشوقتی و خشنودی کامل خود از تحقق «دستاورد تاریخی» در پی تلاش‌های مستمر و سازنده‌ اخیر جهت دست‌یابی به توافقی نهایی برای حل اختلاف به وجود آمده میان کشورهای خلیجی برادر، را ابراز داشت.

در این توافق نهایی حاصل همه طرف‌ها بر اصرارشان بر همبستگی، همگرایی و ثبات خلیجی و عربی تاکید کردند.
بنا به اظهارات امیر کویت این توافق همچنین نشان از خواست همه طرف‌های بحران برای تحقق منافع عالی ملت‌هایشان در حفظ امنیت و ثبات و تحقق پیشرفت و آسايش در منطقه خلیج دارد.

امیر کویت همچنین افزود:« در حالی که درباره تحقق این دستاورد ابراز خشنودی و خوشوقتی می کنیم تلاش‌های خیرخواهانه و سازنده امیر راحل، شیخ صباح الاحمد را یادآوری شده و از آن قدردانی می‌کنیم که از همان روز اول بروز اختلاف، تلاش‌هایش را برای حل بحران آغاز کرده و قواعد دست‌یابی به آن را پایه‌گذاری کرد که اکنون (این تلاش‌ها) در اعماق وجدان ما و در صفحات تاریخ ثبت شده است».

شیخ نواف نیز ضمن تبریک و تشکر از سران کشورهای خلیجی بابت اصرارشان برای برداشتن این گام تاریخی جهت تحقق آرمان‌ها و آرزوی‌های مردم این کشورها از همه کشورهای دوست در جهان بابت حمایت‌های‌شان از تلاش‌های میانجی‌گرانه دولت کویت در این زمینه قدردانی کرد.

امیر کویت همچنین از دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا به خاطر تلاش‌های حمایت‌آمیز او که نشان از پایبندی ایالات متحده آمریکا به حفظ امنیت و ثبات منطقه است، تشکر و قدردانی کرد.

از سویی شیخ احمد ناصر محمد الصباح وزیر امور خارجه کویت نیز روز جمعه چهارم دسامبر 2020 در یک سخنرانی تلویزیونی از در جریان بودن گفتگوهای مثمرثمری برای حل بحران خلیجی قطر خبر داد و گفت که همه طرف‌های این بحران بر خواست خود برای همبستگی و ثبات منطقه خلیج عربی تاکید کردند.

او تاکید کرد که تلاش‌ها برای حل بحران قطر با میانجی‌گری شیخ نواف الاحمد امیر کویت و دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در جریان است و همه طرف‌های بحران خواهان رسیدن به توافقی نهایی برای همبستگی دائمی میان این کشورها هستند.

از طرفی شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر خارجه پادشاهی عربی سعودی جمعه اعلام کرد که پادشاهی عربی سعودی از تلاش‌های کویت و آمریکا برای حل بحران در منطقه خلیج قدردانی می‌کند.

وزیر خارجه سعودی در«توئیتر» نوشت:«با کمال قدردانی به تلاش‌های دولت برادر کویت برای نزدیکی میان دیدگاه‌ها درباره بحران خلیجی نگاه می‌کنیم و از مساعی ایالات متحده آمریکا در این زمینه تشکر کرده و آرزومندیم منجر به تحقق منافع و خیر منطقه شود».

بیشترین بازدید موضوعات مهم