المعلمی: پادشاهی سعودی با رفتار ویرانگر ایران در منطقه مقابله می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

نماینده دائم پادشاهی عربی سعودی در سازمان ملل متحد پنج‌شنبه 3 دسامبر2020 تاکید کرد که کشورش با رفتار ویرانگر ایران در منطقه مقابله می‌کند.

یحیی المعلمی نماینده دائم پادشاهی سعودی در سازمان ملل متحد پنج‌شنبه با بیان این‌که حملات شبه‌ نظامیان حوثی علیه سعودی و غیرنظامیان در یمن نشان از طبیعت تروریستی آنها دارد، اقدام آمریکا در سازمان تروریستی خواندن شبه نظامیان حوثی را گامی مثبت ارزیابی کرد.

المعلمی ضمن تاکید این‌که سعودی با رفتار ویرانگر ایران در منطقه مقابله می‌کند، توضیح داد که همه رفتارهای شبه‌نظامیان حوثی نشان از گروه تروریستی بودن آنهاست و در این‌باره افزود که «شبه نظامیان حوثی روش باج‌گیری از سازمان‌های بین‌المللی و انسانی را در پیش گرفته‌اند و در روند امدادرسانی و کمک‌‌رسانی انسان دوستانه به افراد نیازمند کارشکنی می‌کنند».

یحیی معلمی سفیر سعودی در سازمان ملل همچنین قلمداد کردن شبه‌نظامیان حوثی به عنوان سازمانی تروریستی را «اقدامی عادلانه، منصفانه و حقیقی» از سوی آمریکا عنوان کرد.

المعلمی همچنین افزود که دولت جدید ایالات متحده آمریکا نیز به تصمیم «سازمان تروریستی» خواندن شبه‌نظامیان حوثی، پایبند خواهد ماند.
این در حالی است که منابع آمریکایی به روزنامه «واشنگتن پست» گفته‌اند که مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در نظر دارد طی هفته جاری شبه نظامیان حوثی را در لیست سازمان‌های تروریستی قرار دهد.

روزنامه آمریکایی واشنگتن پست روز پنجشنبه 3 دسامبر به نقل از این منابع دولت دونالد ترامپ خبر داد، مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده در اواخر این هفته شبه‌نظامیان حوثی را به عنوان یک سازمان تروریستی اعلام خواهد كرد.

بر اساس این منابع مایک پمپئو در حال نهایی کردن تصمیم واشنگتن برای اعلام گروه شبه نظامیان حوثی مورد حمایت ایران به عنوان یک گروه تروریستی است.

واشنگتن پست در گزارش خود در این‌باره آورده است که اعلام شبه نظامیان حوثی به عنوان یک گروه تروریستی در چارچوب سیاست فشار حداکثری بر ایران است که دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در تعامل با گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به رژیم ایران در پیش گرفته است.

از سویی رابرت اوبرایان مشاور امنیت ملی آمریکا دو هفته پیش اعلام کرد که گزینه‌های ایالات متحده برای تعامل با شبه‌نظامیان حوثی روی میز است.

او در سفر به فیلیپین طی مصاحبه با خبرنگاران افزود:واشنگتن در حال بررسی است تا نام حوثی‌ها را به طور دائم در لیست سازمان‌‌های تروریستی قرار دهد. او همچنین در بخش دیگری از سخنانش از حوثی‌ها خواست از ایران فاصله بگیرند و وارد روند سیاسی یمن شوند.

این مقام آمریکایی با بیان این‌که واشنگتن از مدتها پیش اوضاع یمن را از نزدیک زیر نظر دارد از گروه حوثی به دلیل ناکامی‌شان در پیوستن به مذاکرات انتقاد کرد و از آنها خواست تا با حسن نیت به تلاش‌ها برای پایان دادن به جنگ در یمن بپیوندند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم