نمایش قدرت هواداران مقتدی صدر در بغداد و زد خورد با فعالان ناصریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

با سرازیر شده هواداران مقتدی صدر رهبر جریان الصدر در روز جمعه 27 نوامبر به بغداد و دیگر مناطق جنوب عراق در حمایت از او که چند روز قبل به تلاش برای روی کار آوردن نخست‌وزیری وابسته به جریان خود در انتخابات آینده، تاکید کرد، درگیری‌هایی میان هواداران او و شماری از تحصن‌کنندگان شهر ناصریه، مرکز استان ذی‌قار در جنوب عراق رخ داد.

خبرنگار العربیه به نقل منابع آگاه در ذی‌قار گزارش داد که درگیری‌ها به کشته شدن 3 نفر و زخمی شدن 50 نفر از طرفین منجر شد و تنش میان طرفداران مقتدی صدر با برخی از تحصن‌کنندگان در میدان الحبوبی، به زدوخورد میان آنان و سوزاندن برخی چادرها انجامید.

نمایش قدرت در بغداد

هزاران تن از هواداران مقتدی صدر روحانی شیعه در نمایش قدرت سیاسی و با نزدیک شدن زمان برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان در ژوئن آینده، دست به تظاهرات زدند.

به رغم پاندمی کرونا هزاران نفر دوشادوش هم نماز جمعه را در میدان التحریر بغداد و خیابان‌های اطراف به جا آوردند.

این درحالی بود که جریان الصدر خواستار برپایی تظاهرات با شعار مبارزه با فساد دولتی شد ولی این فراخوان در راستای رقابت‌های مقدماتی برای انتخابات سال آینده قرار داشت.

مقتدی صدر در توئیت این هفته خود خاطر نشان کرد که پیش‌بینی می‌کند در انتخابات آینده، پیروزی بزرگی را رقم خواهد زد و لذا امور را به سوی به قدرت رساندن نخست وزیری به پیش می‌برد که برای نخستین بار از جریان صدری باشد.

گفتنی است که جریان صدر نتایج بسیار بالایی را در انتخابات مه 2018 به دست آورد و توانست 54 کرسی از مجموع 329 کرسی پارلمان عراق را تصاحب کند.

مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق در تابستان گذشته، زمان برگزاری انتخابات مجلس را ژوئن 2021 تعیین کرد که یکسال زودتر از زمان مقرر است تا از این طریق، خواسته اصلی جریان‌های اعتراضی جوانان در نقاط گوناگون عراق در خیزش اکتبر 2019 را برآورده سازد.

این انتخابات بر اساس قانون جدید، به جای رای دادن به لیست‌های انتخاباتی، از طریق رای‌دهی به افراد و کاستن از محدوده حوزه‌های انتخاباتی برگزار خواهد شد.

بسیاری از ناظران بر این باورند که زمان رای‌دهی دستکم چند ماهی به تعویق افتد و مقتدی صدر و نامزدهای او از قانون جدید استفاده خواهند برد.

هواداران جریان صدر پرچم‌های عراق و عکس‌های این روحانی شیعه را در دست داشتند که در بعضی از آنها مقتدی صدر، لباس نظامی به تن دارد که به دوران رهبری سازمان مسلح «جیش المهدی» توسط او باز می‌گردد.

این در حالی است که مقتدی صدر در این تظاهرات شرکت نداشت زیرا او به ندرت در گردهمایی‌های عمومی شرکت می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم