تحرکات نظامی آمریکا: استقرار ناو هواپیمابر «یو اس اس نیمیتز» در منطقه خلیج

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

بنا به گزارش شبکه خبری سی ان ان یک مقام وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، شامگاه جمعه 27 نوامبر 2020 اعلام کرد که ناو هواپیمابر یو اس اس نیمیتز همراه با ناو‌های جنگی دیگری به سوی منطقه خلیج حرکت کرده است.

این مقام نظامی آمریکایی گفت که ناو هواپیمابر یو اس اس نیمیتز به همراه ناوهای جنگی دیگری به سوی منطقه خلیج خواهد رفت تا حمایت نظامی و پوشش هوایی را در پی خروج نیروهای آمریکایی از عراق و افغانستان تا 15 ژانویه آینده فراهم کند.

این مقام آمریکایی گفت که این تحرک نظامی کشورش بنا به فرمان‌های صادره از دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده انجام شده است.

او همچنین توضیح داد که این اقدام آمریکا قبل از انتشار اخباری مبنی بر ترور دانشمند هسته‌ای برجسته ایرانی اتخاذ شده است.

بنا به گزارش «سی ان ان» این تحرکات نیروهای آمریکایی پیام بازدارندگی فزاینده‌ای در برابر ایران است.

از سویی سخنگوی سازمان ملل متحد تاکید کرد که آنتونیو گوتیرش دبیرکل این سازمان خواستار خویشتن‌داری و اجتناب از هر گونه اقدامی شد که ممکن است در پی ترور محسن فخری‌زاده دانشمند هسته‌ای برجسته ایرانی، به تشدید تنش‌ها در منطقه بیانجامد.

غرب از مدت‌ها پیش از این دانشمند هسته‌ای ایرانی را به عنوان مغز متفکر برنامه سلاح هسته‌ای ایرانی مظنون دانسته است.

فرحان حق سخنگوی سازمان ملل گفت:«از انتشار گزارش‌هایی مبنی بر ترور دانشمند هسته‌ای ایرانی در روز جمعه در نزدیکی تهران، با خبر شدیم». خواهان خویشتن‌داری و ضرورت خودداری از هر گونه رفتاری هستیم که ممکن است به تشدید تنش‌ها در منطقه بیانجامد».

شایان ذکر است ایران جمعه، پیش‌ از این به کشته شدن محسن فخری‌زاده یکی از برجسته‌ترین دانشمندان هسته‌ای این کشور اذعان کرد که او و 6 تن از همراهانش در درگیری مسلحانه‌ای در نزدیکی تهران ترور شدند.

به دنبال آن ایران به سرعت تهدید کرد که به عملیات ترور دانشمند هسته‌ای این کشور واکنش نشان خواهد داد.

در این راستا مشاور نظامی علی خامنه‌ای رهبر ایران و همچنین سپاه پاسداران ایران تهدید به واکنش کردند و محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران نیز از نشانه‌های قوی مبنی بر نقش داشتن اسرائیل در ترور فخری‌زاده سخن به میان آورد.

از سویی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران ترور فخری‌‌زاده را ضربه‌ای سخت و سنگین توصیف کرده است.

همان‌طور که روزنامه «نیویورک تایمز» جمعه از یک مقام آمریکایی و دو تن دیگر از مقامات اداره اطلاعات آمریکا نقل کرده، اسرائیل در پشت این حمله قرار دارد.

شایان ذکر است که فخری زاده یکی از برجسته‌ترین دانشمندان ایرانی در زمینه برنامه تسلیحات هسته‌ای این کشور است و رسما در پست ریاست مدیریت سازمان تحقیقات و توسعه وزارت دفاع ایران انجام وظیفه می‌کرد.

وزارت خارجه آمریکا در سال 2008 محسن فخری‌زاده را به دلیل نقش او در «فعالیت‌ها و عملیات‌هایی که منجر به توسعه برنامه هسته‌ای ایران شده» در لیست تحریم‌ها قرار داده بود، اسرائیل نیز پیش‌ از آن فخری‌زاده را به نقش داشتن در برنامه هسته‌ای «نظامی» ایران، که تهران وجود آن را تکذیب می‌کند، متهم کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم