آمریکا حملات حوثی‌ها به تاسیسات نفتی جده سعودی را به شدت محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

شورای امنیت ملی ایالات متحده آمریکا جمعه 27 نوامبر 2020 اعلام کرد که حملات این هفته شبه‌نظامیان حوثی به اهداف غیر‌نظامی در پادشاهی عربی سعودی را به شدت محکوم‌ می‌کند.

شورای امنیت ملی آمریکا جمعه ضمن بیان این‌که اقدام شبه‌نظامیان حوثی در نادیده گرفتن فراخوان‌های سازمان ملل متحد برای برقراری آتش‌بس و گفتگو ثبات منطقه را به هم زده و به مردم یمن آسیب می‌رساند، حمله اخیر شبه‌نظامی به مخزن تاسیسات پخش فرآورده‌های نفتی در شهر جده سعودی را به شدت محکوم کرد.

شورای امنیت ملی آمریکا همچنین هدف از حمله حوثی‌ها به مخزن تاسیسات پخش فرآورده‌های نفتی جده را «گسیختگی یمن و نه اتحاد میان طرف‌های آن» توصیف کرد.

یک مقام مسئول در وزارت انرژی پادشاهی عربی سعودی اعلام کرده بود صبح روز دوشنبه 23 نوامبر 2020 ساعت 3:50 به وقت محلی در نتیجه یک اقدام تروریستی مخزن نفت تاسیسات پخش فرآورده‌های نفتی در شمال جده دچار انفجار و آتش‌سوزی شده اما این آتش‌سوزی مهار شد.

این مقام مسئول افزود که تیم‌های آتش‌نشانی موفق به مهار آتش شدند و این «اقدام تروریستی» خسارات جانی در پی نداشت.

شرکت آرامکوی سعودی هم اعلام کرد روند تولید و صدور نفت به مشتریانش کماکان ادامه دارد و این حادثه هیچ تاثیری بر روند صادرات نفت نداشته است.

پادشاهی عربی سعودی این «اقدام تروریستی» را به شدت محکوم کرد و آن را «اقدام تروریستی خرابکارانه» دانست که علیه تاسیسات حیاتی این کشور مانند حملات پیشین به تاسیسات نفتی بقیق و خریص صورت گرفته و این حملات امنیت و ثبات روند صادرات انرژی جهان و اقتصاد جهانی را مورد هدف قرار می‌دهد.

در همین راستا ائتلاف نظامی عربی حمایت از دولت قانونی یمن اعلام کرد که دست داشتن پیکارجویان حوثی در این حمله به ایستگاه پخش فرآورده‌های نفتی آرامکو در جده ثابت شد و شواهد نشان می‌دهد ایران نیز در حمله به تاسیسات نفتی سعودی نقش دارد.

ائتلاف عربی اعلام کرد: «ایران به شبه‌نظامیان حوثی تسلیحات پیشرفته از قبیل موشک‌های کروز و پهپادهای بمب‌گذاری شده داده و ما نیز همه اقدامات لازم را برای حمایت از شهروندان غیرنظامی و مناطق مسکونی انجام می‌دهیم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم