.
.
.

سعودی خواستار دخالت شورای امنیت برای متوقف کردن تهدیدات حوثی‌ها شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پادشاهی عربی سعودی روز سه‌شنبه 24 نوامبر 2020 به شورای امنیت سازمان ملل اطلاع داد که پیکارجویان حوثی مسئول حمله موشکی صورت گرفته به تاسیسات نفتی جده هستند.

سعودی از این شورا خواست برای متوقف شدن خطراتی که امنیت بازارهای انرژی جهانی را تهدید می‌کند و همچنین به سرانجام رساندن روند حل و فصل سیاسی در یمن و امنیت منطقه اقدام کند.

عبدالله المعلمی سفیر سعودی در سازمان ملل با ارسال نامه‌ای به شورای امنیت، پیکارجویان حوثی وابسته به ایران را مسئول "حملات تروریستی" شامگاه دوشنبه معرفی کرد.

سفیر سعودی در این نامه تاکید کرد: «از هیچ تلاشی برای حمایت از سرزمین و ملت‌مان فروگذار نخواهیم کرد.»

یک مقام مسئول در وزارت انرژی پادشاهی عربی سعودی روز دوشنبه اعلام کرد صبح روز دوشنبه 23 نوامبر 2020 ساعت 3:50 به وقت محلی انفجاری در مخزن نفت تقسیم محصولات پتروشیمی در شمال جده در نتیجه یک اقدام تروریستی دچار آتش‌سوزی شد ولی این آتش‌سوزی مهار شد.

این مقام مسئول افزود که گروه‌های آتش‌نشانی توانستند که آتش را مهار کنند و این «اقدام تروریستی» خسارات جانی در پی نداشت. شرکت آرامکوی سعودی هم اعلام کرد روند تولید و صدور نفت به مشتریانش کماکان ادامه دارد و این حادثه هیچ تاثیری بر روند صادرات نفت نداشت.

پادشاهی عربی سعودی این «اقدام تروریستی» را به شدت محکوم کرد و آن را «اقدام تروریستی خرابکارانه» دانست که علیه تاسیسات حیاتی این کشور مانند حملات پیشین به تاسیسات نفتی بقیق و خریص صورت گرفت و این حملات امنیت و ثبات روند صادرات انرژی جهان و اقتصاد جهانی را مورد هدف قرار داده‌اند.

در همین راستا ائتلاف نظامی عربی حمایت از دولت قانونی یمن اعلام کرد که دست داشتن پیکارجویان حوثی در این حمله به ایستگاه نفتی آرامکو ثابت شد و شواهد نشان می‌دهد ایران هم در حمله به تاسیسات نفتی سعودی دست داشت.

ائتلاف عربی اعلام کرد: «ایران به شبه‌نظامیان حوثی تسلیحات پیشرفته از نوع کروز و پهپادهای بمب‌گذاری شده داده و ما نیز همه اقدامات لازم برای حمایت از شهروندان غیرنظامی و مناطق مسکونی را انجام می‌دهیم.»