.
.
.

جلسه پارلمان لیبی در مراکش با حضور 120 نماینده به امید یکپارچه کردن مجلس

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پارلمان لیبی در نخستین نشست رسمی خود، امروز سه‌شنیه 24 نوامبر به مدت دو روز با مشارکت 120 نمانیده و حضور وزیر خارجه مراکش در شهر طنجه برای یکپارچه سازی صفوف میان طبرق و طرابلس و احیای نقش و وظایف نهاد قانونگذاری در مرحله آینده تشکیل جلسه می‌دهند.

در این رابطه استفانی ویلیامز فرستاده ویژه سازمان ملل در امور لیبی در توئیتی نوشت: «برپایی نشستی گسترده مشتمل بر نمایندگان پارلمان لیبی از سه منطقه لیبی زیر یک سقف در طنجه مراکش، گامی سازنده و مورد استقبال است.»

وی ابراز امیدواری کرد که پارلمان لیبی به قول خود به مردم این کشور در پیاده کرده نقشه راه برای توافق ایجاد شده، گفت‌وگوهای سیاسی به هدف برگزاری انتخابات ملی در 24 دسامبر 2021 عمل کند.

در نشست مقدماتی نمایندگان در دوشنبه 26 نوامبر، راه‌های پایان دادن به شکاف موجود در پارلمان و تدوین نقشه راه برای مرحله آینده و رای‌گیری در مورد تفاهم‌ها و برون رفت‌های سیاسی، مورد بررسی قرار گرفت.

صالح افحیمه از نمایندگان مجلس و مشارکت‌کنندگان در این نشست در مصاحبه با «العربیه نت» با تاکید بر ورود 103 نماینده به طنجه و تکمیل حضور نمایندگان، افزود که شرایط برای یکپارچه‌سازی مجلس بعد از تفاهم‌های امنیتی در کمیته نظامی 5+5، بهبود یافته ک اجاره برپایی جلسات در داخل لیبی را می‌دهد و مسائلی از قبیل برگزاری انتخابات، صدور قانون انتخابات و طرح اصول قانونی از سوی قوه مققنه نیز حل و فصل خواهند شد تا انتخابات همانند انتخابات سال 2104 مورد اعتراض قرار نگیرد.

در پی عملیات نظامی ارتش لیبی برای آزادسازی طرابلس از شبه‌نظامیان در آوریل 2019، پارلمان لیبی دچار شکاف میان نمایندگان شد، زیرا جمعی از آنها که مخالف راه حل نظامی بودند، مجلس را ترک گفته و پارلمانی موازی را در طرابلس تشکیل دادند.