.
.
.

آرامکو: حملات تروریستی حوثی هیچ تاثیری بر صادرات نفت نداشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک مقام مسئول شرکت نفتی آرامکوی سعودی روز سه‌شنبه 24 نوامبر 2020 اعلام کرد که حمله روز دوشنبه پیکارجویان حوثی یمن به یک ایستگاه توزیع محصولات نفتی در شمال جده، هیچ تاثیری بر فعالیت‌های این شرکت نداشت.

این مقام مسئول تاکید کرد که از 13 مخزن نفتی تاسیسات جده، یک مخزن که حدود 10 درصد از توان این تاسیسات نفتی را در خود داشت، آسیب دید.

در بازار سهام هم «حمله تروریستی» حوثی‌ها هیچ تاثیری نداشت و سهام شرکت آرامکون با 0.56 درصد افزایش به قیمت 35.7 ریال برای هر سهم معامله شد.

به گفته مقامات آرامکو تاسیسات نفتی شمال جده روزانه تنها 120 هزار بشکه انواع محصولات نفتی صادر می‌کند.

تیم‌های اطفاء حریق سعودی توانستند حریق شامگاه دوشنبه را تنها در عرض 40 دقیقه مهار کنند.

یک مقام مسئول در وزارت انرژی پادشاهی عربی سعودی روز دوشنبه اعلام کرد صبح روز دوشنبه 23 نوامبر 2020 ساعت 3:50 به وقت محلی انفجاری در مخزن نفت تقسیم محصولات پتروشیمی در شمال جده در نتیجه یک اقدام تروریستی دچار آتش‌سوزی شد ولی این آتش‌سوزی مهار شد.

این مقام مسئول افزود که گروه‌های آتش‌نشانی توانستند که آتش را مهار کنند و این «اقدام تروریستی» خسارات جانی در پی نداشت. شرکت آرامکوی سعودی هم اعلام کرد روند تولید و صدور نفت به مشتریانش کماکان ادامه دارد و این حادثه هیچ تاثیری بر روند صادرات نفت نداشت.

پادشاهی عربی سعودی این «اقدام تروریستی» را به شدت محکوم کرد و آن را «اقدام تروریستی خرابکارانه» دانست که علیه تاسیسات حیاتی این کشور مانند حملات پیشین به تاسیسات نفتی بقیق و خریص صورت گرفت و این حملات امنیت و ثبات روند صادرات انرژی جهان و اقتصاد جهانی را مورد هدف قرار داده‌اند.

در همین راستا ائتلاف نظامی عربی حمایت از دولت قانونی یمن اعلام کرد که دست داشتن پیکارجویان حوثی در این حمله به ایستگاه نفتی آرامکو ثابت شد و شواهد نشان می‌دهد ایران هم در حمله به تاسیسات نفتی سعودی دست داشت.

ائتلاف عربی اعلام کرد: «ایران به شبه‌نظامیان حوثی تسلیحات پیشرفته از نوع کروز و پهپادهای بمب‌گذاری شده داده و ما نیز همه اقدامات لازم برای حمایت از شهروندان غیرنظامی و مناطق مسکونی را انجام می‌دهیم.»