.
.
.

دولت خودگردان فلسطین بازگشت کامل هماهنگی‌های امنیتی و مدنی با اسرائیل را اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حاکمیت فلسطینی سه شنبه 17 نوامبر خبر از بازگشت روابط و هماهنگی کامل با اسرائیل شامل هماهنگی در عرصه های امنیتی و مدنی داد که از نزدیک به 6 ماه قبل متوقف شده بود.

حسین الشیخ عضو جنبش فتح و وزیر امور شهری دولت خودگردان فلسطین گفت که روابط با اسرائیل به زودی به وضعیت پیشین باز خواهد گشت.

او در توئیت خود نوشت «در پرتو تماس‌های بین المللی پرزیدنت محود عباس در مورد پای بندی اسرائیل به توافق‌های امضا شده با آن و با استناد به پیام‌های رسمی کتبی و شفاهی که بیانگر تعهد اسرائیل به این موارد است، به زودی روابط با اسرائیل به اوضاع پیش از 19/5/2020 باز خواهد گشت.»

از سر گرفته شدن هماهنگی‌های مدنی و امنیتی بدین معناست که مشکل درآمدهای مالیاتی «کسر شده» که اسرائیل ملزم به پرداخت آن است و بازگرداندن این درآمدها به خزانه حاکمیت خود گردان فلسطینی، حل خواهد شد که در بر دارنده راه‌حل برای پرداخت حقوق و مزایای کارمندان فلسطینی است که با مشکل مواجه است.

پول‌های کسر شده

این پول‌ها کسر شده در واقع مالیات‌هایی است که وزارت دارایی اسرائیل بر کالاهای وارداتی می‌بندد که ماهانه وارد مناطق فلسطینی شده و برای وزارت دارایی فلسطین حواله می‌شوند که به 180 میلیون دلار در ماه یا بیشتر، متناسب یا میزان فعالیت‌های تجاری می‌رسد.

احیای هماهنگی همچنین به معنای همکاری دوباره اسرائیل و دولت خودگردان فلسطین در عرصه‌های بهداشتی و یک کاسه سازی تلاش‌ها برای مقابله با پاندمی کرونا می‌شود.

برنامه الحاق به اسرائیل

این در حالی است که دولت خودگردان فلسطین بعد از دستور محمود عباس رئیس دولت خود گردان در مورد توقف عمل به تمامی توافق‌ها با اسرائیل در پاسخ به برنامه الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری به اسرائیل، از ماه مه گذشته از گرفتن مستقیم پول از تل آویو خودداری کرده است.

این درآمدهای مالیاتی به حاکمیت خودگردان در بیرون رفتن از بحران سخت مالی کنونی کمک کرده و بخش عمده بودجه دولت خودگردان را تشکیل می‌دهد که در بحران کمرشکن و فزاینده مالی فرو رفته است.

حاکمیت خودگردان فلسطین برای پرداخت بخشی از حقوق و مزایای کارمندانش مجبور به استقراض از بانک‌ها شده است به طوری که گفته می‌شود این استقراض به بیش از یک میلیارد دلار در چند ماه رسیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم