عبدالفتاح البرهان رئيس شورای حاکمیت سودان عفو عمومی اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

عبدالفتاح البرهان رئیس شورای حاکمیت سودان جمعه 13 نوامبر 2020 با صدور فرمان عفو عمومی دارندگان سلاح و محکوم شدگان از جنبش‌های مسلحانه و مشارکت کنندگان در عملیات‌های نظامی را عفو کرد.

به گزارش رسانه‌های محلی سودان در جزئیاتی، این فرمان عفو عمومی، شامل هر کدام از حمل کنندگان سلاح یا مشارکت کنندگان در عملیات‌های نظامی و همچنین همه احکام صادره یا پرونده‌های باز شکایت‌های علیه رهبران سیاسی و جنبش‌های مسلحانه‌ای است که توافق صلح جوبا را امضا کردند.

Advertisement

این فرمان عفو عمومی همچنین شامل احکام صادره و پرونده‌های شکایت‌های جاری علیه نیروهای نظامی به دلیل عملیات‌های نظامی انجام شده است.

افرادی که علیه‌شان در دادگاه کیفری بین‌المللی شکایت شده یا کسانی که با اتهام‌هایی همچون پاکسازی قومی و جنایت‌های علیه بشریت مواجه هستند و نیز افرادی که اتهام‌ها و شاکیان خصوصی دارند از این فرمان عفو مستثنی هستند.

شایان ذکر است که دولت سودان در اوایل اکتبر گذشته توافق صلحی را با تعدادی از جنبش‌های مسلحانه امضا کرد تا از این طریق به دهه‌ها نزاع و درگیری در دارفور، جنوب کردفان و جنوب نیل آبی که منجر به آواره شدن میلیون‌ها نفر و فوت صدها هزار تن شده است پایان دهد.

در مراسم توافق صلح که در میدان الحریه (آزادی) در جوبا امضای شده رؤسای کشورهای چاد، جیبوتی، سومالی و نخست وزیران مصر و اتیوپی، وزیر انرژی امارات متحده عربی و فرستاده ویژه آمریکا به دو کشور سودان و جنوب سودان و نمایندگانی از تعدادی از کشورهای غربی حضور داشتند.

توافق صلح سودان زمینه را برای انجام اصلاحات در ساختار موسسه نظامی و از طریق عملیات ادغام نیروهای مبارز مسلحی که در بند اقدام‌های امنیتی ذکر شده، فراهم می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم