.
.
.

همایش سران اروپا پیرامون «تروریسم» و تاکید بر غیر دینی بودن ماهیت منازعه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه سه شنبه 10 نوامبر در پی همایش محدود آنلاین با مشارکت چندین تن از سران اتجادیه اروپا به دنبال چند حمله ترورویستی اخیر در فرانسه و اتریش اعلام کرد که کشورهای اروپایی، نیازمند واکنش سریع و هماهنگ در مقابله با تهدیدات تروریستی هستند.

رئیس جمهوری فرانسه افزود که این واکنش باید شامل صدور بیانیه‌های مشترک و مبادله اطلاعات و تقویت سیاست‌های تحریمی در کنار اجرای مجموعه‌ای از تدابیر باشد که اروپا پیشتر به شکل کامل و قاطع در پیش گرفته بود.

ماکرون تاکید کرد که «تروریسم که در حال تحرک میان پاریس، وین و دیگر مناطق است، باید با پاسخ و واکنش اروپا روبرو شود.»

او همچنین سوء استفاده از حق پناهندگی در کشورهای اروپایی را محکوم کرد.

ماکرون در جریان استقبال از سباستیان کورز صدراعظم اتریش، خواهان «بازنگری در حوزه شنگن» شد و عنوان داشت که « هر گونه رخنه امنیتی در هریک از کشورهای اروپایی باعث ایجاد خطر برای دیگر کشورها می‌شود.»
صدر اعظم اتریش نیز خاطر نشان ساخت که شهروندان اروپایی که از کانون‌های کشمکش نظیر سوریه و عراق باز می‌گردند، تهدیدی دائمی و فرامرزی را به وجود می‌آورند.

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در این نشست محدود تاکید کرد که «حوادث جاری، منازعه میان ادیان یا اسلام و مسحیت نیست بلکه جنگ علیه تروریسم است و باید با کشورهای اسلامی در امر مبارزه با تروریسم همکاری شود.»

مرکل تمامی أنواع تنفرپراکنی علیه ادیان را محکوم کرده و افزود: «ما مصمم به حفاظت از جامعه خود علیه دشمنان آزادی هستیم.»

از سوی دیگر شارل میشل رئیس پارلمان اروپا گفت: «اروپا آزادی باور دینی را تضمین کرده و به اولویت قانون مدنی، پای‌بند است. می‌بایست گفتمان‌های تنفرزا را به سرعت از پلاتفورم‌های اینترنت حذف کرد.»

اورسولا فون رئیس کمیسریای اروپا نیز در جریان همین اجلاس گفت: «ما برنامه تقویت حمایت جوانان در برابر تندوری را تشویق می‌کنیم.»

مارک روته نخست وزیر هلند گفت: «این حوادث، کشمکش میان اروپا و اسلام یا میان اروپائیان و مسمانان نیست.»