.
.
.

شبه‌نظامیان مسلح سرنشینان هواپیمایی را در طرابلس پایتخت لیبی ربودند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شبه‌نظامیان مسلح موسوم به «النواصی» وابسته به وزارت کشور دولت الوفاق جمعه 6 نوامبر 2020 سرنشینان یک فروند هواپیمای لیبی را هنگام فرود در فرودگاه معیتیقه در طرابلس پایتخت ربودند.

به گزارش خبرگزاری‌ها، سرنشینان این هواپیما که از شهر بنغازی در شرق لیبی به مقصد فرودگاه معیتیقه به پرواز درآمده بود در حادثه‌ای که نشان از نفوذ و تسلط شبه‌نظامیان مسلح بر طرابلس پایتخت لیبی دارد، پس از فرود در فرودگاه ربوده شدند.

وزارت کشور دولت الوفاق لیبی شامگاه جمعه ضمن اعلام برائت از عملیات ربایندگی، ربوده شدن شهروندان لیبی عازم از منطقه شرقی که از طریق فرودگاه بنینا به فرودگاه بین‌المللی معیتیقه در طرابلس پایتخت وارد شده‌اند را محکوم کرد.

وزارت کشور دولت الوفاق تاکید کرد که این اقدام گروه شبه‌نظامی «النواصی» در خدمت به منافع و انگیزه‌های شخصی آنها بوده و این گروه دولت الوفاق ملی را نمایندگی نمی‌کند و اقدام‌ آنها در راستای خدمت‌رسانی به منافع عامه کشور نیست.

وزارت کشور دولت الوفاق لیبی همچنین تاکید کرد که «این اقدام غیرمسئولانه است و در خدمت به منافع میهن نبوده بلکه روند مذاکرات جاری برای ایجاد راهکاری جهت برون رفت از بحران را تضعیف می‌کند.
این وزارتخانه نیز تاکید کرد که مجوز‌های لازم برای تحقیق در‌باره این واقعه را صادر کرده تا در این راستا تدابیر قانونی در قبال این گروه شبه‌نظامی مسلح که در فرودگاه اقدام به ربایش کرده است، اتخاذ شود.

این واقعه چند روز پس از آن روی داد که حریم پروازی میان شرق و غرب لیبی اکنون گشوده شده و پرواز هواپیماها مدان شرق و غرب لیبی پس از توقفی یک سال و نیمه از سر گرفته شده است.

از سویی کمیته ملی حقوق بشر در لیبی نیز بازداشت اجباری تعدادی از شهروندان که با پرواز از منطقه شرق به غرب لیبی آمده‌اند، توسط شبه‌نظامیان مسلح وابسته به دولت الوفاق را تقبیح و محکوم کرد.
این کمیته حقوق بشری در بیانیه‌ای از وزارت کشور الوفاق خواست تا ضمن دخالت فوری برای آزادسازی مسافران ربوده شده موجبات پیگرد و سپردن این گروه شبه‌نظامی به عدالت را فراهم کند.

کمیته ملی حقوق بشر در لیبی همچنین بازداشت شهروندان به دلیل اصل و نسب‌ و تعلقات اجتماعی و آراء و مواضع سیاسی‌شان را نشانه وخامت اوضاع حقوق بشری و باعث تضعیف حاکمیت قانون و عدالت در لیبی دانست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم