.
.
.

سودان: تا عادی‌سازی کامل روابط با اسرائیل پیش خواهیم رفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد حمدان دقلو حمیدتی نائب رئیس کمیته رهبری سودان روز دوشنبه 26 اکتبر 2020 کشورش خواهان برقراری روابط با همه کشورهای جهان از جمله اسرائیل است و زمان آن رسیده ملت سودان که 30 سال در انزوا مانده بود، به منافع ملی خود توجه کند و در همین راستا تا عادی‌سازی کامل روابط با اسرائیل پیش خواهد رفت.

حمیدتی گفت: «بارها با اسم سودان تعارف کردیم اما حالا زمان گشاده‌رویی به سوی همه جهان در زمینه روابط مبتنی بر صلح و توسعه است.»

او تاکید کرد: «انزوایی که بر سودان تحمیل شده بود، در نتیجه موضوعات ایدئولوژیکی پیش آمد که هیچ ارتباطی با ملت سودان ندارد. سودان نه همسایه اسرائیل است و نه مرزی با این کشور دارد و بر همین اساس باید پرسید ما چه مشکلی با اسرائیل داریم؟ ما اولین کشوری نیستیم که روابط را با تل‌آویو عادی می‌کند، بلکه این فلسطینی‌ها بودند که چنین کردند و با اسرائیل رابطه دارند.»

با این حال نائب رئیس کمیته رهبری سودان بر همبستگی کشورش با قضیه فلسطین و یافتن راه‌حلی برای آن تاکید کرد.

محمد حمدان دقلو حمیدتی در گفتگوی تلفنی با شبکه الاخباریه گفت که کمیته قانونگذاری در سودان با اکثریت با توافق عادی‌سازی روابط با اسرائیل موافقت خواهد کرد، زیرا که سود کشور در این موضوع است.

او درباره فوائد برقراری ارتباط با تل‌آویو گفت که اولین نفع آن پایان دادن به انزوای سودان و آغاز همکاری در همه زمینه‌های سیاسی، امنیتی، اقتصادی و استفاده از تکنولوژی‌های اسرائیلی در حوزه کشاورزی است.

حمیدتی گفت که همزمانی برداشته شدن نام سودان از فهرست کشورهای حامی تروریسم و اعلام توافق عادی‌سازی روابط با اسرائیل به معنای ارتباط این دو موضوع نیست.

یاسر العطاء عضو کمیته رهبری سودان هم روز یکشنبه گفته بود که تصمیم صلح با اسرائیل یک گام صحیح است و مانعی ندارد که موضوع ارتباط با اسرائیل و برداشته شدن نام سودان از فهرست کشورهای حامی تروریسم به یکدیگر ربط داده شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم