.
.
.

ارتش لیبی: توافق امنیتی میان قطر و دولت الوفاق نقض توافق ژنو است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ارتش لیبی روز دوشنبه 26 اکتبر 2020 با انتقاد از توافق امنیتی صورت گرفته میان دوحه و وزیر کشور دولت الوفاق، آن را نقض توافق صورت گرفته در ژنو دانست.

احمد المسماری سخنگوی ارتش لیبی در بیانیه‌ای اعلام کرد که امضاء توافق امنیتی با قطر از سوی دولت الوفاق، نقض توافق ژنو است.

او در ادامه گفت: «آنچه قطر به عنوان بزرگترین حامی تروریسم انجام داد و از طریق دست‌نشاندگانش آنچه را خود توافق امنیتی خوانده، امضاء کرد نقض نتایج گفتگوهای 5+5 ژنو و تلاشی خرابکارانه برای تضعیف آتش‌بس ، تنش‌زدایی و پایان دخالت خارجی است.»

خبرگزاری قطر روز دوشنبه گزارش کرد که «رئیس شورای وزیران و وزیر کشور قطر شیخ خالد بن خلیفه بن عبدالعزیز آل‌ثانی تفاهم‌نامه امنیتی با وزیر کشور دولت الوفاق فتحی پاشاگا امضاء کرد که هدف از آن تقویت همکاری‌های دو کشور در زمینه امنیتی و در راستای منافع دو طرف است.»

در این گزارش آمده که شیخ محمد بن عبدالرحمن آل‌ثانی جانشین رئیس شورای وزیران و وزیر امور خارجه قطر هم با فتحی پاشاگا و محمد الطاهر سیاله وزیر امور خارجخ دولت الوفاق دیدار و گفتگو کرد.

خبرگزاری قطر مدعی شد که وزیر امور خارجه این کشور بر حمایت دوحه از دولت الوفاق و بر «ضرورت پای‌بندی همه طرف‌های لیبی به توافق الصخیرات، قطعنامه‌های شورای امنیت و نتایج نشست برلین برای رسیدن به راه‌حل سیاسی برای بحران این کشور» تاکید کرد.

طرف‌های درگیر در لیبی روز جمعه پس از گفتگوهایی که 5 روز به طول انجامید روز جمعه 23 اکتبر در ژنو توافق آتش‌بس دائم امضاء کردند. پس از این توافق که میان نمایندگان نظامی دولت الوفاق و ارتش ملی لیبی امضاء شد، ماه آینده گفتگوهای سیاسی دو طرف در تونس انجام خواهد شد.

در هفته‌های گذشته تلاش‌های بین‌المللی زیادی برای رسیدن به توافقات امنیتی و سیاسی در کشور بحران‌زده لیبی صورت گرفت که هدف از آن تشکیل دولتی جدید و برگزاری انتخابات پارلمانی است که منجر به خروج پیکارجویان اجاره‌ای و پایان دادن به دخالت‌های خارجی در این کشور است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم