سفر رئیس مجلس لیبی به مراکش برای گفت‌وگو در خصوص بحران لیبی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

عقیله صالح رئیس پارلمان لیبی شنبه 24 اکتبر در دومین سفر رسمی خود در سه ماه گذشته، وارد مراکش خواهد شد.

به گفته منابع آگاه، صالح مذاکرات رسمی را با الحبیب المالکی همتای مراکشی خود در دوشنبه آینده خواهد داشت و انتظار می‌رود با ناصر بوریطه وزیر خارجه مراکش نیز دیداری داشته باشد.

طرفین منازعه جاری در لیبی، جمعه 23 اکتبر، «توافق آتش بس دائمی و فوری» را بعد از مذاکراتی امضا کردند که به مدت 5 روز در ژنو زیر نظر سازمان ملل ادامه داشت.

استفانی ویلیامز رئیس هیئت سازمان ملل در أمور لیبی، توافق امضا شده را «دستاوردی تاریخی» توصیف کرده و عنوان داشت که «این دستاورد، نقطه عطفی مهم در راستای تحقق صلح و ثبات در لیبی است.»

دبیر کل سازمان ملل نیز با استقبال از این توافق تاکید کرد که توافق آتش بس «گامی اساسی» به سوی صلح و ثبات می‌باشد. اتحادیه کشورهای عرب توافق آتش‌بس دائمی در لیبی را «دستاورد بزرگ ملی» توصیف کرد.

این در حالی است که احمد معیتیق رئیس شورای ریاست دولت الوفاق از امضای توافق آتش‌بس و کلیه ابتکار عمل‌های ملی در راستای برطرف کردن شکاف‌ها از میان مردم و حل نهایی بحران لیبی استقبال کرد.

معیتیق در بیانیه‌ای توضیح داد که این توافق به جنگی خاتمه خواهد داد که چندین سال است در جریان بوده و جلوی خونریزی‌های بیشتر را خواهد گرفت و در پیاده شدن امنیت و تحقق ثبات و یک کاسه سازی نهادهای دولت، نقش خواهد داشت. معیتیق بر پای‌بندی دولت الوفاق به اجرای بندهای توافق آتش‌بس از طریق فعالیت کمیته‌های فرعی و خالی ساختن شهرها از حضور مسلحانه عناصر، تاکید ورزید.

از سوی دیگر سعودی تاکید کرده است چشم به راه این است که این توافق، بستر سازی لازم را در راستای موفقیت تفاهم‌های مربوط به دو روند سیاسی و اقتصادی فراهم آورد. قاهره نیزبا ابراز امیدواری از ادامه تلاش‌های مرتبط با روند سیاسی، از کشورهای دخالت‌گر در أمور لیبی خواست تا در تلاش‌های کنونی و تضمین عدم تنش آفرینی، مشارکت داشته باشند.

آمریکا نیز با استقبال از این توافق از اطراف دست اندرکار داخلی و خارجی خواست تا با حسن نیت از اجرای آن حمایت کنند.

اتحادیه اروپایی نیز با تاکید بر اهمیت بندهای توافق آتش بس افزود که این توافق، عامل اساسی در از سرگیری گفت‌وگوی‌های سیاسی است.

فرانسه این توافق را گامی مهم در راستای حاکمیت، ثبات و وحدت لیبی خواند که مستلزم خروج جنگجویان مزدور و منحل کردن شبه نظامیان و وحدت همه اطراف برای مبارزه با تروریسم و پایان دادن به نقض ممنوعیت سلاح است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید