.
.
.

رویترز: در صورت موافقت پارلمان، حمدوک آماده برقراری روابط میان سودان و اسرائیل است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دو مقام دولت سودان شامگاه پنج‌شنبه 22 اکتبر 2020 به خبرگزاری رویترز گفتند عبدالله حمدوک نخست وزیر این کشور و چنانچه پارلمان انتقالی سودان که هنوز تشکیل نشده، موافقت کند، آماده عادی‌سازی روابط با اسرائیل است.

به گفته این منابع اما گام عادی‌سازی روابط میان سودان و اسرائیل در آینده‌ای نزدیک محقق نخواهد زیرا که به موجب توافق تقسیم قدرت میان ارتش و غیرنظامیان می‌بایست پارلمان انتقالی در این کشور تشکیل شود.
ارتش و غیرنظامیان سودانی از سال 2019 و پس از سرنگونی رژیم عمر البشیر به طور مشترک اداره سلطه این کشور را بر عهده دارند و از همین رو هنوز معلوم نیست که چه موقع پارلمان انتقالی در این کشور تشکیل خواهد شد.

از سویی این اظهارات مقامات سودانی واضح‌ترین شاخص درباره است که حمدوک آمادگی اندیشیدن به برقراری روابط با اسرائیل را دارد.

دولت تکنوکرات سودان که ریاست آن را عبدالله حمدوک بر عهده گرفته تاکنون تلاش‌های آمریکا برای تشویق سودان به امضای توافق‌های برقراری روابط رسمی با اسرائیل را نپذیرفته است.
برعکس این هر چند شخصیت‌های نظامی سودانی که مرحله انتقالی در سودان را رهبری می‌کنند بیشتر از عادی‌سازی روابط با اسرائیل استقبال کرده‌اند، گروههای غیرنظامی و از جمله سیاستمداران چپ سودانی اما بیشتر به این موضوع با دیده تردید می‌نگرند.

یک منبع بلندپایه به «رویترز» گفت:«حمدوک نخست وزیر سودان با این شرط ‌که مجلس قانونگذاری پس از تشکیل با تصمیم عادی‌سازی روابط با اسرائیل موافقت کند، با گام‌هایی که عبدالفتاح البرهان رئیس شورای حاکمیت سودان برای برقراری روابط با اسرائیل آغاز کرده، موافقت خواهد کرد».
این دو منبع ارشد سودانی گفتند که خارطوم بیم آن دارد که اتخاذ این گام بزرگ در سطح سیاست خارجی در زمانی که کشور با بحران اقتصادی عمیقی مواجه است منجر به برهم زدن توازن دقیق میان ارتش و غیرنظامیان شده و دولت را نیز به خطر بیاندازد.

پس از آن که دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا دوشنبه اعلام کرد که واشنگتن سودان را از لیست کشورهای حامی تروریسم حذف خواهد کرد، با عملی شدن برداشتن نام سودان از لیست تروریسم که منجر به کاهش بدهی‌های سودان می‌شود توافق میان سودان و اسرائیل نیز بیشتر به واقعیت نزدیک خواهد شد.

وزارت خارجه ایالات متحده در بیانیه‌ای گفت که مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا پنج‌شنبه در تماس تلفنی با حمدوک « تلاش‌های او تاکنون برای بهبود روابط سودان با اسرائیل را تحسین کرده و برای ادامه آن ابراز امیدواری کرده است».