.
.
.

آمریکا وبگاه‌های شبه‌نظامیان ایران در عراق را مصادره کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت دادگستری آمریكا، چهارشنبه اعلام كرد كه «مقامات آمریكایی نام دو دامنه مرتبط با یك گروه تروریستی مورد حمایت ایران را كه در عراق فعالیت می‌کند»، مصادره كرده‌اند.

این وزارتخانه توضیح داد که وب‌گاه‌های «Aletejahtv.com» و «kataibhezallah.com» (کانال الاتجاه)، توسط گردان‌های حزب‌الله اداره می‌شوند که پیشتر در سال 2009 به عنوان یک گروه «تروریستی» مورد تحریم وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار گرفته است.

این شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران که در عراق فعالیت دارند متهم به ارتکاب خشونت علیه ائتلاف و نیروهای امنیتی عراق هستند.

وزارت دادگستری ایالات متحده در ادامه اظهار داشت که «Aletejahtv.com» و «kataibhezallah.com» با انتشار مطالبی با هدف بی‌ثبات کردن عراق و جذب افراد دیگر برای پیوستن به شبه‌نظامیان، به عنوان بازوی رسانه‌ای گردان‌های حزب‌الله عراق عمل می‌کردند.

کانال «الاتجاه» در سال 2009 تأسیس شد و به عنوان یک کانال پخش زنده برنامه‌های تلویزیونی اینترنتی فعالیت می‌کرد. طبق حکم مصادره، مقامات فدرال اواخر ماه اوت «Aletejahtv.com» و «kataibhezallah.com» را مصادره کردند. چند هفته بعد، مأموران فدرال وب‌گاه‌های «Aletejahtv.com» و «kataibhezallah.com» را پیدا کردند.

بی‌ثبات کردن منطقه به سود ایران

گزارش شده است که این مطالب منتشر شده در این رسانه‌ها شامل اطلاعات نادرستی در مورد بیماری ویروس کرونا بوده که به منظور آسیب رساندن به شناخت ایالات متحده در میان شهروندان عراقی و بی‌ثبات‌سازی بیشتر منطقه به سود ایران ارائه شده بود.

نمایندگان دادستانی آمریکا گفتند که وب‌گاه‌های «Aletejahtv.com» و «kataibhezallah.com» متعلق به یک شرکت آمریکایی مستقر در رستون واقع در ایالت ویرجینیا هستند. منطقه ویرجینیای شرقی در 14 اکتبر حکم مصادره این وب‌گاه‌ها را صادر و دامنه‌ها را توقیف کرد.

وزارت دادگستری ایالات متحده اعلام کرد که گردان‌های حزب‌الله قبل از ثبت دامنه، مجوزی از دفتر کنترل دارایی‌های خارجی دریافت نکرده بود.

طبق قانون فدرال، نهادهایی مانند حزب‌الله از کالاها یا خدماتی از جمله خدمات وب‌گاهی و متعلق به دامنه، بدون داشتن مجوز از دفتر کنترل دارایی‌های خارجی در ایالات متحده استفاده می کنند.

دستیار دادستان کل امنیت ملی ایالات متحده جان سی دمرز در این باره گفت که چنین توقیف‌هایی برای جلوگیری از استفاده سازمان های تروریستی از وب‌گاه‌های آمریکایی برای عضوگیری و ترویج دیدگاه‌های آنها در سطح جهانی، ضروری است.

دیمرز گفت: «در حالی که این پرونده یادآوری است كه تروریست‌‌ها برای پیشبرد اهداف خود نیازی نیست تا از پیشرفت‌ها در كشور ما استفاده کنند، اما اقدامات امروز نشان می‌دهد كه وزارت (خزانه‌داری) برای جلوگیری از آنها اقدامات لازم را انجام خواهد داد.»