شورای همکاری خلیج: ایران به آموزش و تامین مالی تروریسم در منطقه می‌پردازد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

نایف بن فلاح الحجرف دبیرکل شورای همکاری کشورهای عربی خلیج روز سه‌شنبه 20 اکتبر 2020 گفت که ایران اقدامات خشونت‌بار در تعدادی از کشورهای منطقه را حمایت کرده و به آموزش، تامین مالی و ارسال تسلیحات به گروه‌های تروریستی و فرقه‌گرایانه می‌پردازد و ایران عامل انتشار خشونت در عراق، سوریه، یمن و لبنان است.

الحجرف در یک سخنرانی تلویزیونی گفت: «ایران روش دشمنی، خشونت و به ثباتی در منطقه را به عنوان روشی برای محقق کردن اهداف سیاسی‌اش در پیش گرفته است.»

Advertisement

به گفته دبیرکل شورای همکاری خلیج تعدادی از کشورهای عضو این شورا به صورت مکرر و با موشک بالستیک و پهپاد از سوی ایران و یا بازوهای منطقه‌ای‌اش مورد حمله قرار گرفتند.

شورای امنیت سازمان ملل در ماه آگوست قطعنامه پیشنهادی آمریکا درباره تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران را تمدید نکرد و در آن زمان وزیر امور خارجه آمریکا گفت که ناکامی شورای امنیت در اقدام قاطع در دفاع از صلح و امنیت بین‌المللی غیرقابل دفاع است.

دبیرکل شورای همکاری کشورهای عربی پیش از این هم نامه‌ای به شورای امنیت ارسال و خواستار تمدید الحاقیه‌های قطعنامه 2231 درباره محدودیت انتقال تسلیحات کلاسیک به و از ایران شده بود.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز یکشنبه 18 اکتبر 2020 تهدید کرد که واشنگتن هر فرد و نهادی که به ایران اسلحه فروخته یا در انتقال اسلحه به این کشور مشارکت کند را تحریم خواهد کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا تهدید کرد: «آمریکا آماده است قدرت ملی خود را برای وضع تحریم علیه هر فرد و یا نهدی که به شکل آشکار در ارسال، فروش و انتقال تسلیحات کلاسیک به ایران مشارکت کند را به کار گیرد.»
پمپئو در ادامه گفت: «همه کشورهایی که خواهان صلح و ثبات در خاورمیانه بوده و از مبارزه با تروریسم حمایت می‌کنند، باید از تجارت اسلحه با ایران خودداری کنند.»

براساس توافق هسته‌ای برجام که در سال 2015 امضاء شد، 18 اکتبر 2020 به عنوان تاریخ پایان تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران در صورت پای‌بندی این کشور به تعهدات برجامی تعیین شد ولی ایران بارها تعهدات خود را کاهش داده و این توافق را نقض کرد.

آمریکا در سال 2018 از این توافق خارج شد و رئیس‌جمهوری این کشور در سپتامبر 2020 با فعال‌سازی مکانیسم ماشه دستور از سرگیری همه تحریم‌ها علیه ایران را صادر کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم