.
.
.

پرواز هواپیمای حامل 100 اسیر حوثی از عدن به سوی صنعاء

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

با گذشت چند ساعت از ورود اولین هواپیمای حامل اسرای حوثی، دومین هواپیما حامل 100 اسیر حوثی از عدن، پایتخت موقت یمن به سوی صنعاء پرواز کرد که در راستای تکمیل بزرگترین روند تبادل اسرا در یمن میان دولت قانونی این کشور و شبه نظامیان حوثی زیر نظر سازمان ملل و کمیته صلیب سرخ جهانی قرار دارد.

خبرنگار العربیه/الحدث از فرودگاه عدن، ورود 75 اسیر از نیروهای مشترک را ساعاتی پیش، بعد از پرواز هواپیمای حامل اسرای حوثی به سمت صنعاء اعلام کرد.

صلیب سرخ: موفق شدیم

از سوی دیگر کمیته صلیب سرخ جهانی در پایان روند مبادله اسرا در روز گذشته، آزاد سازی بیش از 700 اسیر را اعلام کرد و در توئیتی نوشت: «ما ورود دو هواپیما از صنعاء به سیئون و بالعکس را تائید می کنیم.تا این لحظه موفق شدیم با همکاری با هلال احمر سعودی و یمن، روند انتقال و آزاد سازی بیش از 700 زندانی پیشین میان سعودی، صنعاء و سیئون را تسهیل کنیم.»

بسیاری از اهالی روز گذشته در فرودگاه سیئون مراتب شادی و خوشحالی خود را به خبرنگار العربیه از بابت در آغوش گرفتن مجدد عزیزانشان ابراز داشتند.

این در حالی است که فابریزیو کاربونی مدیر منطقه ای کمیته جهانی صلیب سرخ تاکید کرد که یگانه پرسش مشترکی که کمیته همواره با طرح آن از سوی اسرا و خانواده و نزدیکانشان مواجه بوده، این است که «آیا آزاد سازی زندانیان حقیقتا اتفاق خواهد افتاد؟»

هدف آزاد کردن 1000 تن است

گفتنی است بر أساس گفته صلیب سرخ و مسئولان یمنی، این روند تبادل اسرا منجر به آزاد شدن بیش از 1000 نفر خواهد شد که می تواند بستری برای آزاد شدن تمامی اسرا به آن شکل باشد که در توافق استکهلم وارد شده است.

این روند مبادله اسرا عمده ترین روند تبادل از آغاز منازعه در پی کودتای حوثی ها در نیمه سال 2014 به شمار می آید.

شایان ذکر است که طرفین در مذاکرات سوید در دسامبر 2018 با مبادله 15 هزار اسیر توافق کردند ولی عملیات مبادله محدودی از زمان امضای توافق مزبور انجام گرفته است.