3 میلیارد دلار زیان‌های ترکیه به دلیل فروپاشی روابط با سعودی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روزنامه جمهوریت که از نشریات اپوزسیون ترکیه محسوب می‌شود، نتایج زیان اقتصادی ناشی از بروز بحران در روابط ترکیه با سعودی را مورد کنکاش قرار داد که از بررسی این شرکت‌های پیمانکاری ترکیه برداشت می‌شود که این کشور دچار زیانی دستکم برابر با 3 میلیارد دلار در سال 2019 شده است.

مدحت ینی فون رییس شرکت‌های پیمان کاری ترکیه اتحادیه گفت: «شرکت‌های پیمانکاری ما در خاورمیانه دچار زیانی دستکم برابر با 3 میلیارد دلار در سال گذشته شدند که ناشی از برداشت بدی است که علیه ترکیه شکل گرفته است.»

به نوشته این روزنامه، پروژه‌های اجرا شده از سوی شرکت‌های ساختمانی ترک‌ها در پادشاهی سعودی در دو سال 2017 و 2018 بالغ بر 2.1 و 3 میلیارد دلار بوده است.

در سال 2019 این مبلغ به 559 میلیون دلار رسیده و در 9 ماه اول سال جاری تا حد 21 میلیون دلار سقوط کرده است.

بر أساس گفته‌های ینی فون، شرکت‌های پیمانکاری ترکیه، 4 پروژه را در ازای 21 میلیون دلار در 9 ماه نخست سال 2020 اجرا کردند.

پروژه‌های اجرا شده شرکت‌های ساختمانی باعث شده سعودی رتبه دوم را در سطح خاورمیانه (پس از عراق) و رتبه ششم در کلیه بازارهای ساختمانی ترکیه را به دست آورند.

پیمانکاران تا به امروز 2111 پروژه را در خاورمیانه به ارزش 107.3 میلیارد دلار اجرا کرده اند.

ینی فون افزود: «شرکت‌های پیمانکاری کشور، 371 پروژه را به ارزش 23.9 میلیارد دلار اجرا کردند که برابر با 6% خدمات پیمانکاری جهانی در ترکیه است.»

به نوشته این روزنامه در حالی که جهان تجارت در انتظار راه‌حل است ترکیه مدت زیادی است که دست به هیچ اقدامی نزده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید