دولت یمن حوثی‌ها را به نقض توافق استکهلم و پیروی از الگوی ایران متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری یمن شامگاه دوشنبه 12 اکتبر 2020 در گفت‌وگو با مارتن گریفتس فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن، مجددا شبه‌نظامیان حوثی را به عدم‌پایبندی به بندهای توافق استکهلم متهم کرد و گفت از زمان امضای توافق استکهلم، نتایج نشان می‌دهد که حوثی‌ها به بندهای آن که بر مبنای مرجع‌های سه‌گانه استوار است، پایبند نیستند. منصور هادی همچنین حوثی‌ها را به اجرای الگوی ایرانی در یمن متهم کرد.

رئیس جمهوری یمن خطاب به فرستاده ویژه سازمان ملل تاکید کرد که از تلاش‌های او برای پیشرفت به سوی تحقق اهداف و آرمان‌های صلح مبتنی بر مرجع‌های سه‌گانه، حمایت می‌کند.

Advertisement

به گزارش خبرگزاری یمن رئیس جمهوری این کشور، ضمن استقبال از مارتن گریفتس، اظهار داشت که از زمان امضای توافق استکهلم، نتایج نشان از بی اعتنایی حوثی‌ها به اجرای بندهای این توافق دارد.

منصور هادی با تاکید بر ضرورت پایان دادن به جنگ و تحقق صلح عادلانه بر اساس مرجع‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در یمن، به ویژه در زمینه تبادل اسرا، خواهان اتخاذ اقدامات میدانی و نتایجی ملموس به دور از اقدام‌های رسانه‌ای موضعی و نا‌امیدکننده در یمن شد.

رئیس جمهوری یمن همچنین تاکید کرد که موضع دائمی کشورش در قابل صلح به عنوان گزینه و راه مردم این کشور برای دستیابی به امنیت، ثبات و همگرایی است.

او ضمن اشاره به مجموعه معافیت‌های داده شده به حوثی‌ها از سوی دولت قانونی یمن به منظور تحقق صلح در این کشور خاطر نشان کرد که این معافیت‌ها همانند گذشته از سوی شبه‌نظامیان حوثی با زیاده‌خواهی، بی‌اعتنایی و ناسپاسی در قبال کلیه توافق‌ها و تفاهم‌ها، مواجه شده است.

منصور هادی در ادامه شبه‌نظامیان حوثی را به اجرای الگوی ایرانی در یمن متهم کرد که به گفته او «مردم یمن این الگوی ایرانی را مطلقا با هر بهایی رد می‌کنند».

از سویی مارتن گریفتس فرستاده سازمان ملل اظهار داشت «جامعه بین‌المللی از نزدیک اوضاع یمن را دنبال می‌کند»، او تلاش‌های رئیس جمهوری یمن در این چارچوب را با ارزش خواند و بر ضرورت ادامه تلاش‌هایش برای «تحقق صلحی که مردم یمن سزاوار آنند»، تاکید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم