اخباری از قریب الوقوع بودن توافق میان حماس و اسرائیل به میانجیگری قطر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اسرائیل اعلام کرد بعد از سفر محرمانه رئیس موساد به دوحه، به توافق ترک مخاصمه با جنبش حماس در مرز نوار غزه با میانجیگری قطر دست یافته است.

گزارش موساد ناکید دارد که این معامله میان رهبران حماس با رئیس موساد در پی پرداخت 100 میلیون دلار از سوی قطر به جنبش حماس انجام شد.

این درحالی است که توافقی غیر رسمی میان طرفین از أواخر اوت در زمانی به دست آمد که گزارش‌ها از نشست های محرمانه میان مسئولان حماس با مسئولان اسرائیلی، دفتر یحیی السنوار رئیس حماس در غزه حاکی از این بود که حماس، شروط آتش بس را که از سوی قطر مورد مذاکره قرار گرفته بود، پذیرفته است.

اسرائیل در آن زمان موافقت خود را با برداشتن محدودیت‌های اعمال شده در نوار غزه از آغاز اوت اعلام کرد.

با اینحال به رغم توافق مزبور، هفته گذشته موشکی به سوی اسرائیل پرتاب شد که با پاسخ ارتش اسرائیل در بمباران موضع نظامی حماس در نوار غزه روبرو گردید.

رسانه‌های اسرائیلی در اوت گذشته اعلام کردند که هیئت امنیتی ارتش اسرائیل، موساد و شاباک ( امنیت داخلی) برای بررسی أوضاع غزه با مسئولان قطر، وارد دوحه شد.

به گفته این رسانه‌ها ژنرال هرتسی هلیفی فرمانده تیپ جنوبی ارتش اسرائیل اخیرا به همراه تنی چند از دیگر افسران اسرائیلی راهی دوحه شد. این سفر در راستای تبلور بخشیدن به تفاهم‌های حل و فصل یا برقراری آتش‌بس مورد قبول رهبران مقیم خارج حماس مقیم در دوحه؛ بویژه اسماعیل هنیه رئیس دایره سیاسی و صالح العاروری معاون قرار دارد.

داده‌های العربیه حاکی از آن است که هیئت اسرائیلی در این سفر، خواستار دخالت قطر در متوقف کردن تنش‌ها از طریق اعطای کمک‌های مالی و تعهد نسبت به ادامه پرداخت‌های ماهیانه به غزه گردید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید