گفتگوی تلفنی محمد بن زاید و نتانیاهو درباره تقویت روابط و چشم‌انداز صلح خاورمیانه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

شیخ محمد بن زاید آل نهیان ولی‌عهد ابوظبی و جانشین فرمانده کل نیروهای مسلح دولت امارات متحده عربی دوشنبه 12 اکتبر 2020 طی دریافت تماسی تلفنی از بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، تقویت روابط دوجانبه، چشم‌انداز صلح خاورمیانه و نیاز منطقه به برقراری ثبات، همکاری و توسعه را بررسی کردند.

این در حالی است که دولت اسرائیل امروز دوشنبه با توافق صلح اخیر امضا شده با کشور امارات متحده عربی موافقت کرد که قرار است روز پنج‌شنبه آینده در کنیست اسرائیلی به تصویب برسد.

Advertisement

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل به شورای وزیران و اعضای کابینه‌اش گفت در حالی که پرچم اسرائیل و امارات هر دو بر میز نشست قرار داشتند، «با شیخ محمد بن زاید ولی‌عهد ابوظبی درباره همکاری‌های (دوجانبه) که در حال پیشرفت در زمینه‌های سرمایه‌گذاری، گردشگری، انرژی، فناوری و دیگر زمینه‌ها است، گفتگو کردم».

از سویی ولی‌عهد ابوظبی در توئیتر گفت: «تماسی تلفنی از نخست وزیر اسرائیل دریافت کردم و طی این تماس تلفنی درباره تقویت روابط میان دو کشور اضافه بر چشم‌انداز‌های صلح و نیاز منطقه به ثبات، همکاری و توسعه گفتگو کردیم».

رسیدن اولین کشتی اماراتی به اسرائیل

همزمان با این اولین کشتی باری از امارات متحده عربی امروز دوشنبه با محموله‌هایی از آهن، قطعات الکترونیک و مواد آتش‌نشانی وارد بندر حیفا شد.

این کشتی باری با نام (msn Paris) در خطوط تجارت و حمل و نقل بین‌المللی دریایی در مسیری که از مبدا هند آغاز و به منطقه خلیج رفته و سپس به مقصد بنادر ایالات متحده آمریکا منتهی می‌شود، فعالیت می‌کند.

توافق صلح

شایان ذکر است که 13 اوت گذشته دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و شیخ محمد بن زاید آل نهیان ولی‌عهد ابوظبی طی گفتگویی تلفنی با آغاز روابط دوجانبه کامل میان اسرائیل و امارات توافق کردند.

مراسم امضای معاهده صلح تاریخی میان امارات و اسرائیل از سویی و توافق اعلام تایید صلح میان منامه و تل‌آویو از سوی دیگر نیز در 15 سپتامبر گذشته 2020 برگزار شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم