نامعلوم ماندن سرنوشت کنشگر ربوده شده در ذی قار عراق و خشم مردم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

هنوز هم موضوع سجاد العراقی کنشگر عراقی بعد از گذشت نزدیک به یک ماه از ربوده شدن او، بر سر زبان هاست. روزها سپری شدند بدون این که از سرنوشت این جوان که در دهه بیست سالگی زندگی‌اش بسر می‌برد و دانش آموخته دانشکده تاریخ است، اطلاعی حاصل شود که از 19 سپتامبر گذشته ربوده شده است.

در این گیر و دار شهروندان درمنطقه ذی قار یکشنبه 11 اکتبر در اعتراض به ربوده شدن سجاد و عدم تحرک مدیریت این استان و دستگاه‌های امنیتی برای تامین آزادی او، اقدام به بستن ساختمان استانداری کردند.

آنها پلاکاردی را بر این ساختمان نصب کرده بودند که به روی آن نوشته شده بود: «بسته شده به فرمان مردم تا زمان آزادی سازی سجاد العراقی از دست ربایندگان»

شایان ذکر است که فرمانذدهی پلیس ذی قار در 20 سپتامبر گذشته تاکید کرده بود ربایندگان سجاد را در نزدکی منطقه «آل ازبرج» در 15 کیلومتری مرکز شهر ناصریه در محاصره خود قرار داده اما ویژگی عشایری این منطقه، کار آنها را با اشکال مواجه ساخته ولی در هر صورت هیچ گونه تحول تازه ای در این ماجرا گزارش نشده است.

عناصر مسلح ناشناس

گفتنی است که سجاد العراقی در 19 سپتامبر گذشته به همراه دوست خود باسم فلیح، هدف تیراندازی عناصر مسلح ناشناس قرار گرفتند که به گفته منبع آگاه امنیتی، سوار بر دو خودروی فلاونزه در ورودی شمال شرقی ناصریه بودند. این منبع در آن برهه گفته بود اطلاعات اولیه نشان می‌دهد که این دو فعال سوار بر خودرو بودند که هدف تیراندازی قرار گرفته و خودرو را متوقف کرده و سپس عناصر مسلح مبادرت به ربایش سجاد کرده و فلیح زخمی را رها کردند که به بیمارستان انتقال یافت.

این در حالی است که ذی قار از اصلی ترین استان‌هایی است که از یک سال پیش، صحنه اعتراض‌های مردمی بوده و میدان الحبوبی به خاک و خون در غلطیدن صدها تن و زخمی شده شمار انبوهی با گلوله و نارنج‌های دود زا را به چشم دیده است. این استان همچنان در معرض عملیات ترور و آدم‌ربایی علیه کنشگران عراقی قرار دارد که آخرین مورد آن سجاد العراقی است.

پیگیری الکاظمی

مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق در 29 سپتامبر گذشته تاکید کرد که موضوع ربوده شدن سجاد العراقی صرفا به او مربوط نمی شود بلکه به زندگی و کرامت همه شهروندان ارتباط دارد.

الکاظمی در دفتر خود با پدر این کنشگر ربوده شده، ملاقات کرد و ضمن ابراز همدلی با خانواده او تاکید کرد که پرونده ربایش سجاد، بخش مهمی از توجه او را به خود مشغول داشته و وی شخصا پیگیر این موضوع است.

الکاظمی تاکید کرد که به نیروهای امنیتی دستور داده منطقه کار خود را به تمامی این منطقه و بیرون از آن بسط داده و از تمامی توان مندی‌های موجود برای یافتن مکان سجاد و دستگیری ربایندگان و اعمال سخت‌ترین مجازات‌ها علیه آنها استفاده کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید