ششمین هواپیمای باری ترکیه در یک هفته از پایگاه الوطبه در غرب لیبی پرواز کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

منابع العربیه/الحدث چهارشنبه 7 اکتبر گفتند که یک هواپیمای باری ترکیه پایگاه هوایی الوطبه درغرب لیبی را بعد از فرود خود در صبح امروز، ترک گفت.

به گفته این منابع این هواپیمای، ششمین هواپیمای باری است که پایگاه الوطیه را ظرف هفته جاری ترک می‌کند.
شایان ذکر است که این هواپیما از نوع سی 130 لوکاهد است که یک هواپیمایی غول‌پیکر حمل و نقل نظامی است و برای پرواز و فرود در پایگاه الوطبه به کار گرفته می‌شود.

Advertisement

به گفته این منابع، این پرواز‌ها حامل پیکارجویان مزدور به پایگاه نظامی نیست و انتقال این عناصر صرفا به مصراته و طرابلس صورت می‌گیرد.

این منابع افزودند که پل هوایی به صورت مستقیم میان ترکیه و پایگاه الوطبه برقرار است.

زیان‌‌های سنگین

شایان توجه است که شمار زیادی از نیرو‌های ترکیه در ژوئیه گذشته، یک پایگاه هوایی واقع در 140 کیلومتری جنوب غربی طرابلس را ترک کردند.

به گفته ارتش لیبی، این اقدام در پی وارد آمدن زیان‌های قابل توجه ناشی از حمله به پایگاه الوطبه در 4 ژوئیه گذشته و اذعان آنکارا به انهدام سامانه پدافند هوایی ترکیه صورت گرفت.

خالد المحجوب مدیر سازمان هدایت اخلاقی ارتش ملی لیبی در جریان مصاحبه با العربیه/الحدث اعلام کرد که حملات مشابه دیگری نیز علیه این پایگاه در آینده نزدیک اجرا خواهد شد و «ما درگیر جنگی واقعی با ترکیه هستیم که زیاده‌طلبی‌‌های نفتی خود در لیبی را دنبال می‌کند».

المجوب فاش کرد که رادار‌ها و سامانه‌‌های پدافندی ترکیه در الوطبه هدف بمباران قرار گرفته و یک واحد نظامی که در مسیر خود به منطقه نفتی الهلال در حرکت بود نیز هدف قرار گرفت و ترکیه متحمل زیان‌‌های سنگین تسلیحاتی شد. به گفته او حمله به الوطبه برای ترکیه بسیار سنگین بود زیرا این پایگاه 9 بار هدف حملات هوایی قرار گرفت.

از زمان امضای یادداشت تفاهم امنیتی و نظامی میان دولت الوفاق و آنکارا در پایان سال گذشته، بر فعالیت‌‌ها و حضور نظامی ترکیه در لیبی افزوده شده است.

گروه‌ها و شبه‌نظامیان وفادار به دولت الوفاق و تحت حمایت ترکیه، کنترل پایگاه نظامی استراتژیک الوطبه در نزدیکی مرز با تونس را در می گذشته بعد از دو ماه محاصره و دست زدن به حملات شدید هوایی، دوباره به دست گرفتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم