.
.
.

حزب‌الله عراق متهم اصلی شلیک کاتیوشا به پایگاه‌های آمریکایی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ساعاتی پس از اعلام مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق درباره تشکیل کارگروهی برای تحقیق درباره تخلفاتی که چهره عراق را مخدوش می‌کند، این کارگروه فعالیت خود را آغاز و در اولین نتایج به دست آمده، مشخص شد که شلیک کاتیوشا به پایگاه‌های آمریکایی کار پیکارجویان حزب‌الله عراق است.

به گزارش منابع العربیه این کارگروه همچنین احتمال داد که مواد منفجره در منطقه جرف الصخر تولید و ساخته می‌شوند. این منطقه که پیش از این یک منطقه استراتژیک به شمار می‌رفت، از سوی شبه‌نظامیان عراق به یک منطقه ممنوعه مبدل شد.

تا سال 2014 منطقه جرف الصخر محل سکونت عرب‌های سنی بود اما پس از آزادسازی این منطقه از دست داعش، حزب‌الله عراق بازگشت ساکنان اصلی به آنجا را ممنوع کرد. ورود هر نیروی عراقی دیگر هم به جرف الصخر که محل فعالیت حزب‌الله از جمله فعالیت‌های موشکی شده، نیز منع شد.

مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق سه شنبه 6 اکتبر کمیته تحقیقات درمورد خدشه دار کرده وجهه عراق را تشکیل داد.

دفتر نخست وزیر عراق سندی را صادر کرد که به موجب آن کمیته تحقیقات در خصوص موارد نقض امنیت عراق و وجهه، آبروی و تعهدات بین المللی این کشور تشکیل شده و عوامل این کوتاهی ها را مشخص خواهد کرد.

ریاست این کمیته را قاسم الاعرجی مشاور امنیت ملی بر عهده خواهد شد و فرماندهانی از دستگاه های آمنیتی، اعضای آ را تشکیل خواهند داد از جمله فالح الفیاض، ریاست حشدالشعبی و عبدالغنی الاسدی رئیس دستگاه امنیت ملی عراق.

همچنین عبدالامیر رشید یارالله ریاست ستاد ارتش و محمد حمید کاظم منشی شخص فرماندهی کل قوا و عبدالامیر کامل عبدالله معاون فرمانده عملیات مشترک نیز دیگر اعضای این کمیته هستند.

عامر صدام المالکی نماینده دستگاه اطلاعاتی و تحقیقات اداری در وزارت کشور و سرلشکر ماجد علی حسین الدیلمی نماینده دستگاه اطلاعات ملی عراق نیر از دیگر اعضا یکمیته مزبور می باشند.

همچنین قرار بر این است که این کمیته با مشارکت نمایندگانی از مجلس از اعضای کمیسیون امنیت و دفاع از جمله محمد رضا داود ناصر الحیدری، نایف مکیف شنان الشمری معاون رئیس کمیسیون امنیت و دفاع و ناصر یوسف محید الدین الهرکی دبیر کمیسیون امنیت و دفاع مجلس تشکیل گردد.

بر اساس این بخشنامه، کمیته مزبور ظرف 30 روز از تاریخ اجرای آن، اقداماتش مورد بررسی قرار خواهد گرفت.