.
.
.

در مستند «با بندر بن سلطان»: ایران با مساله فلسطین سوداگری می‌کند

رئیس سابق اطاعات سعودی می ‌گوید «آرمان فلسطين عادلانه است اما حامیان آن ناکارآمد هستند»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شاهزاده بندر بن سلطان رئیس سابق اطلاعات سعودی و سفیر اسبق ریاض در واشینگتن در بخش اول مستند «با بندر بن سلطان» که شامگاه دوشنبه 5 اکتبر 2020 از شبکه «العربیه» پخش شد، گفت اظهارات رهبران فلسطینی پس از توافق‌ امارات و بحرین با اسرائیل «دردناک» و «سطح پایین» بوده و جسارت رهبران فلسطینی علیه کشورهای خلیجی را غیر قابل پذیرش و مردود دانست و درباره نقش تهران گفت «ایران هموار تلاش کرده با مسأله فلسطین و به ضرر مردم فلسطین سوداگری کند».

این اظهارات بندر بن سلطان طی گفت‌وگو با او در بخش اول برنامه مستند «با بندر بن سلطان» که شامگاه دوشنبه از «العربیه» پخش شده، مطرح شد.

بندر بن سلطان با توصیف این‌که مساله فلسطین را اسرائیل و رهبران فلسطینی به غارت برده‌‌اند، توضیح داد که رهبران فلسطینی به سادگی عبارات اتهام‌زنی مانند «خیانت» را به کار می‌برند و این روش به سنتی برای تعامل فیمابین‌شان نیز تبدیل شده است.

او یادآور شد که رویکرد سعودی و اولویت‌های آن رسیدگی به شهروندان سعودی است. این سنت همیشه از دوره ملک عبدالعزیز پادشاه بنیانگذار و همه پادشاهان سعودی و همچنین در دوره ملک سلمان پادشاه کنونی و ولی‌عهد او محمد بن سلمان ادامه دارد.

بندر بن سلطان گفت که مساله فلسطین را مسئله ملی و مساله‌ای عادلانه‌ای می‌دانیم اما حامیان آن ناکارآمد بوده و رهبران فلسطینی همواره تلاش کردند بر طرف بازنده شرط بندی کنند، که این امر هزینه‌بر است.

بندر بن سلطان در ادامه با اشاره به سفر یاسر عرفات «ابوعمار» رهبر فقید فلسطینی به بغداد در سال 1990 (در بحبوحه اشغال کویت از سوی عراق) گفت که آن رویداد تاثیری دردناک بر همه ملت‌های خلیجی گذاشت.

او در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: جوانان فریب خورده‌ای را دیدیم که در شهر نابلس فلسطین از این‌که طی جنگ آزادی کویت، ریاض پایتخت سعودی هدف قرار گرفته با ابراز خوشحالی می‌رقصیدند.

رئیس سابق اطلاعات چادشاهی عربی سعودی درباره جمهوری عربی مصر گفت که این کشور از دوران حسنی مبارک تاکنون که تحت رهبری عبدالفتاح السیسی است، تلاش کرده تا میان گروه‌های فلسطینی فتح و حماس توافق ایجاد کند.

او همچنین به تلاش ملک عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه فقید سعودی نیز اشاره کرد که طی آن محمود عباس «ابومازن» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی را با خالد مشعل رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس آشتی داد و گرد هم آورد اما چند روز پس از توافق میان آنها هر کدام از دو طرف تلاش کردند تا از زیر بار توافق فیمابین‌شان شانه خالی کرده و علیه یکدیگر توطئه کنند.

بندر بن سلطان همچنین اظهار داشت: «ما رهبران فلسطینی را حتی هم اگر در اشتباه بودند، تایید می‌کردیم تا مبادا اثر آن بر مردم فلسطین منعکس شود».

او همچنین در این مستند درباره نقش تهران درباره مساله فلسطین تاکید کرد که «ایران هموار تلاش کرده با مسأله فلسطین و به ضرر مردم فلسطین سوداگری کند».

او در خصوص ترکیه نیز این پرسش را مطرح کرد که «ترکیه که در پی توافق صلح امارات با اسرائیل، سفیرش را از ابوظبی فراخوانده، چرا سفیر اسرائیل در آنکارا را اخراج یا سفیر ترکیه در تل‌آویو را فرا نخواند؟».

بندر بن سلطان افزود: «یهودیان قطعنامه 181 را قبول کردند اما فلسطینی‌ها آن را نپذیرفتند و الآن دارند همان را مطالبه می‌کنند».

او در ادامه گفت: «این علل شکست 1967 است و عبدالناصر تلاش می‌کرد تا فلسطینیان را از دست خودشان نجات دهد».

رئیس اسبق اطلاعات سعودی در ادامه تحریم مصر در پی توافق کمپ دیوید را اقدامی اشتباه توصیف کرد.

او از این موضوع پرده برداشت که یاسر عرفات به او گفته بود که می‌خواهد کمپ دیوید را تأیید کند اما حافظ الاسد رئیس جمهوری فقید سوریه او را تهدید کرده بود.

بندر بن سلطان همچنین گفت که تاریخ درستی دیدگاه ملک عبدالعزیز درباره اردوگاه‌های فلسطینی را ثابت کرد.

او در ادامه گفت که عرفات تلاش کرد بر اردن مسلط شود اما سعودی در کنار اردن ایستاد و لبنان هم تا الآن دارد بهای جنگ فلسطین را می‌پردازد.

بن سلطان همچنین بیان کرد که در سال 1967 پادشاهی عربی سعودی علی‌رغم اختلافات، میزبان هواپیماهای مصری موجود در یمن بود و اشاره کرد ‌که ارتش سعودی در سال 1973 در کنار برادران سوری خود در بلندی‌های جولان جنگید.

او در بخش دیگری از مستند «با بندر بن سلطان» تاکید کرد که مردم قطر از ما و در میان ما هستند، اما دولت قطر دولتی حاشیه‌ای است و بهترین راهکار بی‌اعتنایی به آن است.

قسمت دوم مستند «با بندر بن سلطان» نیز ساعت 9:00 شامگاه سه‌شنبه به وقت سعودی (18:00 به وقت گرینویچ) پخش می‌شود.