سفیر آمریکا در بغداد هویت‌ موشک‌اندازان را فاش کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

منابع شبکه الحدث روز دوشنبه پنجم اکتبر 2020 گزارش کردند که مثیو تولر سفیر آمریکا در بغداد در دیدار با برهم صالح رئیس‌جمهوری عراق اطلاعاتی درباره افراد و گروه‌هایی که در روزها و هفته‌های گذشته به سفارت و پایگاه‌های آمریکایی حمله کرده‌اند را در اختیار صالح گذاشته وخواستار پیگرد آنها شد.

رئیس‌جمهوری عراق هم در این دیدار کوشید به طرف آمریکایی درباره امنیت دیپلمات‌های آمریکا اطمینان دهد و به او گفت که عراق حمله کنندگان را تحت پیگرد قرار می‌دهد.

Advertisement

سفیر آمریکا گفت که کشورش نگران امنیت دیپلمات‌ها و کارمندان خود است و انتقال سفارت آمریکا از بغداد به اربیل منتظر موافقت دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده است.

مثیو تولر در این دیدار نام گروه‌هایی که با موشک کاتیوشا به سفارت و پایگاه‌های آمریکایی حمله کرده‌اند را در اختیار برهم صالح قرار داد و گفت که این گروه‌ها با تسلیحاتی که در اختیار دارند، دموکراسی در عراق را تهدید کرده و تلاش‌های جامعه جهانی برای کمک به عراق را تضعیف می‌کنند.

منابع مطلع در عراق گزارش کردند که رهبران گروه‌های مسلح در عراق هشدارهای جدی دریافت کرده‌اند.
روز دوشنبه 28 سپتامبر 2020 در پی حمله موشکی به فرودگاه بین‌المللی بغداد 7 نفر کشته و تعداد قابل توجهی زخمی شدند.

دو فروند موشک کاتیوشا از مجموع موشک‌های شلیک شده به سمت فرودگاه، به منزلی در آن نزدیکی برخورد کردند.

ظافر العانی نماینده پارلمان عراق گفت: «تسلیحات پیشرفته‌ای که گروه‌های شبه‌نظامی اعلام کردند به دست آنها رسید، امروز به سوی فرودگاه شلیک شدند و یک خانواده و تعدادی کودک را کشتند.»

اکرم الکعبی فرمانده شبه‌نظامیان النجباء روز یکشنبه تهدید کرده بود که سفارت آمریکا در بغداد را با تسلیحات پیشرفته‌ای که در اختیار این گروه وابسته به ایران قرار گرفته، مورد هدف قرار می‌دهد.

پیش از این گزارش‌هایی درباره خروج ماثیو تولر سفیر آمریکا از بغداد و سفر او به اربیل منتشر شده بود ولی آمریکا این گزارش‌ها را تکذیب کرد.

خبرنگار العربیه هم گزارش کرد که پمپئو ناراحتی واشنگتن از استمرار حملات به سفارت این کشور در بغداد را به اطلاع الکاظمی رساند و به نخست‌وزیر عراق برای عقب راندن این گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به ایران تا روز دوشنبه 28 سپتامبر مهلت داد.

پمپئو پیش از این تهدید کرده بود اگر دولت عراق کاری برای پایان دادن به حملات شبه‌نظامیان وابسته به ایران به سفارت این کشور در بغداد نکند، آمریکا سفارتش را خواهد بست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم