عکس‌های خامنه‌ای و سلیمانی در کربلا و موج انتقادات عراقی‌ها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

بسیاری از مردم عراق در کربلا ظرف روزهای گذشته، ناخشنودی و خشم شدید خود را نسبت به انتشار عکس‌های خامنه‌ای رهبر انقلاب ایران و قاسم سلیمانی فرمانده پیشین سپاه قدس و برافراشته شدن آن‌ها در کاروان‌‌های ارائه دهنده خدمات به زائران مزار امام سوم شیعیان در کربلا اعلام داشتند که خود را برای برپایی مراسم اربعین آماده می‌سازد.

بر افراشته شدن این عکس‌ها در برخی از کاروان‌ها، خشم و انتقاد شدید مردمی را در پی داشت به طوری که اهالی کربلا تاکید کردند که تصاویر خامنه‌ای و سلیمانی، آنها را تحریک کرده و بر میزان خشم عراقی‌ها علیه ایران می‌افزاید.

Advertisement

این نوع عملکردها تبدیل به سوژه‌ای برای افکار عمومی عراق شد. از دید بسیاری از مردم این کشور، برافراشته شدن تصاویر مسئولان ایرانی هرگز باعث کاسته شدن از بحران گلوگیر اقتصادی و فساد اداری و مالی بزرگی نخواهد شد که در عرصه عراق در کنار قتل، آدم‌ربایی و بمباران‌هایی وجود دارد که در برخی شهرهای عراق از سوی گروه‌های نیابتی ایران انجام می‌گیرد.

بسیاری از اهالی شهرهای جنوبی عراق از مسئولان دولتی خواسته اند که برافراشتن این گونه عکس‌ها در کاروان‌های مذهبی را منع کرده و به جای آن، از تصاویر شخصیت‌های عراقی استفاده شود.

شبه نظامیان طرفدار ایران

یک مقام محلی در کربلا به العربیه نت گفت که «شبه نظامیان طرفدار ایران، بودجه این کاروان‌ها را تامین می‌کنند که از این گونه تصاویر استفاده می‌کنند».

وی افزود که مقامات محلی مخالف این عملکردها از روی ترس، سکوت اختیار کرده اند؛ هر چند که اهالی کربلا بشدت نسبت به استفاده از این تصاویر حساسیت نشان داده اند؛ بویژه خانواده‌هایی که فرزندان خود را در جنگ 8 ساله ایران – عراق از دست داده اند.

شایان ذکر است که این اولین بار نیست که تصویر خامنه‌ای و سلیمانی در شهرهای عراق برافراشته شده بلکه پیشتر هم در بغداد، دیالی و دیگر استان‌های جنوب عراق از جمله بصره نیز برافراشته شد.

در جریان تظاهرات اخیر جمعی از جوانان عراقی برای نشان دادن خشم خود از دخالت‌های ایران در این کشور، اقدام به سوزاندن این تصاویر و پاره کردن آنها کرده بودند.

تظاهر کنندگان خشمگین در بصره نیز پرچم‌ها و تصاویر خامنه‌ای و خمینی را در جریان تظاهرات سال گذشته آتش زده بودند.

اهالی این شهر پیشتر نیز نام‌گذاری خیابان اصلی بصره به نام خمینی را محکوم کرده و آن را نقض حاکمیت عراق و اهانت به اهالی این شهر تلقی کرده بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم