.
.
.

مذاکرات لبنان و اسرائیل برای ترسیم مرزهای دریایی با موافقت ضمنی حزب‌الله

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نبیه بری رئیس مجلس لبنان اعلام کرد که کشورش، مذاکراتی را با میانجی‌گری سازمان ملل با اسرائیل در خصوص مرزهای زمینی و دریایی مورد منازعه اجرا خواهد کرد و آمریکا نقش طرف تسهیل‌کننده مذاکرات را ایفا خواهد کرد، منابع رسانه‌ای اسرائیل از توافق ضمنی حزب‌الله با این اقدام خبر دادند.

این مذاکرات قرار است در روستای مرزی ناقوره صورت بگیرد ولی زمان آغاز آن هنوز مشخص نشده است. بری خاطر نشان کرد که توافق در چارچوب مذاکره با اسرائیل در مورد مرزهای دریایی حاصل شده است.

او درنشستی خبری افزود که از امانوئل ماکرون رئیس‌جمهوری فرانسه، خواستار اعمال فشار بر شرکت توتال شده تا حفاری‌های گازی را در منطقه دریایی در طول منطقه مورد منازعه به عقب نیندازد.

احترام به خط آبی

این در حالی است که فرماندهی یونیفل در ناقوره، ضمن استقبال از «پیشرفت در مذاکرات دریایی میان لبنان و اسرائیل»، بر«آمادگی خود برای ارائه همه گونه پشتیبانی ممکن به اطراف و تسهیل تلاش‌ها برای حل و فصل این موضوع»، تاکید ورزید.
یونیفل در بیانیه خود یادآور شد که در چارچوب قطعنامه 1701 شورای امنیت از توافق این دو کشور در راستای تحکیم اعتماد و تشویق اطراف به التزام مجدد به خط آبی و ادامه روند گسترده‌تر ترسیم مرزها، پشتیبانی می‌کند.

از سوی دیگر «زینه عکر» وزیر دفاع لبنان در کابینه موقت در توئیتی نوشت: «مسئولیت ملی و مسئولیت ارتش لبنان در مذاکرات ترسیم مرزهای دریایی با اسرائیل، ایجاب می‌کند که حافظ حاکمیت و حقوق کامل خود باشیم و نسبت به قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های سازمان ملل پایبند بمانیم».

رسانه‌های اسرائیلی اعلام کردند که اسرائیل و لبنان به توافق برای ترسیم مرزهای دریایی میان خود زیر نظر امریکا نزدیک شده‌اند.
منابع کانال 12 اسرائیل تاکید کردند که این گام می‌تواند از خطر فعالیت‌های نظامی علیه سکوهای گازی اسرائیل در مرزهای میان دو کشور بکاهد.

این منابع خاطر نشان کردند که «حزب‌الله به شکل ضمنی با این اقدام موافقت کرده است».

نشانه‌گذاری مرزی نهایی وجود ندارد

به گفته همین منابع، تا این لحظه نشانه‌گذاری‌های نهایی مرزهای دریایی میان اسرائیل و لبنان وجود ندارد که صحنه اختلافاتی بر سر مساحتی بالغ بر 860 کیلومتر مربع در مدیترانه است.

دولت اسرائیل در سال 2019 اعلام کرد که با اجرای مذاکرات با لبنان به وساطت آمریکا برای حل و فصل منازعه جاری بر سر مرزهای دریایی موافقت کرده است.

پرونده اختلافات بر سر مرزهای دریایی مشترک، مسئله‌ای بغرنج است که علت آن، منازعه جاری بر سر حقوق حفاری ‌های ساحلی است.

اعمال کنترل حزب‌الله بر مناطق مرزی

مرزهای دریایی لبنان و اسرائیل بر خلاف مرزهای زمینی، عرصه منازعات نظامی نیست و حزب‌الله منطقه مرزی زمینی جنوب لبنان با اسرائیل را تحت کنترل خود دارد.

در سال جاری مرزهای دو کشور در مقایسه با سالیان گذشته، شاهد آرامشی نسبی بوده است.

نیروهای اسرائیل در سال 2000 از جنوب لبنان عقب‌نشینی کرده و سپس سازمان ملل، آنچه را که «خط آبی» نامیده می‌شود به عنوان مرز میان دو کشور تعیین کرد تا بر عقب‌نشینی اسرائیل تاکید ورزد اما این خط به شکل دقیق به رسمیت شناخته نشده است.