.
.
.

سیاست مشت آهنین الکاظمی برای منحصر کردن سلاح در دست دولت عراق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ظواهر امر گویای این است که دولت عراق در مسیر عمل به وعده خود در مورد منحصر کردن سلاح در دست دولت به پیش می‌رود، زیرا وزارت کشور پنجشنبه 1 اکتبر اعلام کرد، روند منحصر کردن سلاح از بغداد آغاز شده است.

مقامات مسئول همچنین فاش کردند که افراد مظنون به حمله به دفاتر نمایندگی‌های دیپلماتیک را دستگیر کرده و تحقیقات در این خصوص به نتایج اساسی و قابل توجهی رسیده است.

فرماندهی عملیات مشترک عراق نیز به نوبه خود تاکید کرد که هدف قرار دادن مراکز دیپلماتیک در بغداد، «اقدامی تروریستی» است.

سرتیپ تحسین الخفاجی سخنگوی عملیات مشترک به خبرگزاری عراق گفت «سخنی از عثمان الغانمی وزیر کشور وجود دارد که در آن تاکید کرده، افرادی مرتبط با حملات تروریستی علیه نمایندگی‌های دیپلماتیک خارجی، دستگیر شده‌اند».

وی افزود که «دستگیری این افراد مرتبط با چنین اقدام تروریستی، حامل این پیام برای تروریست‌ها است که برغم فرار، گریزی از پیگرد و دستگیری و زندانی شدنشان نیست تا به سزای عادلانه اقدامات خود برسند».

وی همچنین افزود «تحقیقات به نتایج مهم و بزرگی رسیده که بعد از تکمیل به اطلاع هم‌وطنان خواهد رسید، زیرا این موضوع برای افکار عمومی اهمیت دارد».

عدم تعرض به سفارت‌خانه‌ها

کمیسیون روابط خارجی مجلس عراق نیز نسبت به حملات راکتی هشدار داده و عامر الفائز عضو این کمیسیون پنج‌شنبه 1 اکتبر به خبرگزاری عراق گفت «ماموریت حفاظت از دفاتر نمایندگی‌های دیپلماتیک، برعهده کشور میزبان است و در نتیجه، عاملان این‌گونه تجاوزها باید نسبت به اقدامات نامسئولانه خود تجدیدنظر کنند، چرا که به ناتوانی و ضعف عراق می‌انجامد».

وی اضافه کرد «مجلس باید موضع قاطعی را برای حفاظت از سفارت‌خانه‌ها و هیئت‌های نمایندگی دیپلماتیک اتخاذ کند؛ هرچند که مجلس نقشی نظارتی دارد نه اجرایی».

الفائز هشدار داد «خروج سفارت آمریکا ممکن است، بسته شدن و خروج دیگر سفارت‌خانه‌ها را نیز در پی داشته و باعث زیان دیپلماتیک عراق علاوه بر زیان‌های اقتصادی و امنیتی شود».

به گفته وی «هرکس در صدد موضع‌گیری در قبال حضور آمریکا در عراق است، می‌بایست راه دیگری به جز تعرض به هیئت‌های دیپلماتیک را در پیش بگیرد، زیرا این کار بر حاکمیت عراق تاثیری منفی می‌گذارد».

الکاظمی: سستی نمی‌کنیم

این در حالی است که مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق چهارشنبه 30 سپتامبر در جریان میزبانی از 25 سفیر کشورهای خارجی، بنا به درخواست آنها برای بررسی تحولات اخیر مربوط به امنیت هیئت‌های دیپلماتیک درعراق، تاکید کرد که مسئولان دراین خصوص سستی و کاهلی به خرج نخواهند داد و عراق با قانون‌شکنان مقابله کرده و از میهمانان خود حمایت خواهد کرد.

وی همچین یادآور شد که دولت نسبت به اعمال حاکمیت قانون و منحصر شدن سلاح در دست دولت و حفاظت از هیئت‌های دیپلماتیک، اهتمام دارد و عاملان تعرض به دفاتر نمایندگی‌های دیپلماتیک می‌کوشند تا ثبات عراق را بر هم زده و روابط منطقه‌ای و بین‌المللی عراق را تخریب کنند.