.
.
.

اعلام حمایت کامل یونان از قبرس در نزاع با ترکیه بر سر منابع انرژی شرق مدیترانه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در پاسخ به فراخوان نیکوس آناستاسیادس رئیس‌جمهوری قبرس برای اتخاذ واکنشی که آن را «متحد، ثابت و قاطعانه در برابر عملیات حفاری غیرقانونی ترکیه» در آب‌های کشورش نامید، نخست‌وزیر یونان روز پنج‌شنبه یکم اکتبر 2020 بر «حمایت کامل کشورش از قبرس در نزاع با ترکیه» تاکید کرد.

پیش از این نیکوس دیندیاس وزیر خارجه یونان نیز حمایت کشورش از «فراخوان قبرس برای تجدید تحریم‌های اروپایی علیه افراد و شرکت‌های دست‌اندرکار در عملیات حفاری گاز ترکیه در شرق مدیترانه» را اعلام کرده بود.

او شامگاه چهارشنبه پس از گفتگو با نیکوس خریستودولیدیس وزیر خارجه قبرس افزود «چنانچه آنکارا به تحرکات غیر قانونی‌اش ادامه دهد اعمال تدابیر اقتصادی علیه ترکیه باید همچنان به عنوان گزینه مطرح بماند».

ورود اسپانیا به بحران ذخایر انرژی شرق مدیترانه

از سویی وزیر خارجه اسپانیا چهارشنبه ضمن اعلام مخالفت کشورش با «عملیات یکجانبه ترکیه برای اکتشاف ذخایر انرژی در شرق دریای مدیترانه»، تاکید کرد که این‌گونه اقدامات راهکارهای مذاکرات برای برون‌رفت از مناقشه‌ای که منجر به بالا گرفتن تنش‌های منطقه‌ای شده است را دشوار می‌کند.

آرانشا گنزالس لایا وزیر خارجه اسپانیا همچنین بر حمایت کشورش از قبرس که عضو اتحادیه اروپا است، تاکید کرد.

ترکیه اما بی اعتنا به مواضع دیگر کشورهای حوضه شرق دریای مدیترانه همچنان به عملیات حفاری گاز در آب‌های کشور جزیره‌ای قبرس واقع در شرق دریای مدیترانه که خواهان حقوق اقتصادی انحصاری در این منطقه است، ادامه می‌دهد.

از سویی وزیر خارجه اسپانیا نیز پس از گفتگو با وزیر خارجه قبرس گفت: «به وجود حلی یکجانبه برای مشکلات منطقه شرق دریای مدیترانه معتقد نیستیم و از همین رو با تحرکات یکجانبه‌گرایانه‌ای که به یافتن راه‌ حل بلندمدت کمکی نمی‌کند، مخالفیم».

افزون بر این انتظار می‌رود رهبران اتحادیه اروپا طی اجلاس دو روزه خود که امروز پنج‌شنبه به پایان می‌رسد در رایزنی‌ها برای اعمال تحریم‌هایی احتمالی علیه ترکیه به نتیجه برسند.

طی ماه‌های اخیر تنش‌ها در منطقه شرق دریای مدیترانه و در پی عملیات حفاری ترکیه برای منابع نفت و گاز واقع در آب‌هایی که قبرس و یونان آن را متعلق به خود می‌دانند، افزایش یافته است.