پادشاهی عربی سعودی آذربایجان و ارمنستان را به آتش‌بس دعوت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پادشاهی عربی سعودی دوشنبه 28 سپتامبر 2020 ضمن ابراز نگرانی از تحولات اوضاع در منطقه ناگورنو قره‌باغ در جنوب قفقاز، کشورهای آذربایجان و ارمنستان را به آتش‌بس دعوت کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس) پادشاهی سعودی با اعلام این‌که تحولات اوضاع میان ارمنستان و آذربایجان را با نگرانی بسیار دنبال می‌کند، گفت که خواستار حل مناقشه میان دو کشور از راه‌های مسالمت‌آمیز و بر اساس قطعنامه‌های شورای امنیت است.

این در حالی است که ریاست جمهوری آذربایجان دوشنبه ضمن اعلام بسیج عمومی جزئی از کشته شدن 32 سرباز ارمنستانی در پی درگیری‌های یکشنبه شب خبر داد و بنا به بیانیه رسمی صادره از سوی این کشور تاکید شده که نیروهای ارمنستانی اقدام به گشودن آتش به سوی شهرک مرزی «ترتر» کرده‌اند.

از سویی حکمت حاجی‌اف معاون رئیس جمهوری آذربایجان اعلام کرد که پارلمان این کشور طرح اعلام حکومت نظامی و اجرای مقررات منع رفت و آمد در سرتاسر این کشور را به تصویب رسانده است.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان نیز اعلام کرد، نیروهای این کشور طی درگیری‌های شدیدی که در خطوط تماس میان دو کشور در منطقه ناگورنو قره باغ رخ داده، وارد 6 روستای تحت کنترل نیروهای ارمنستانی شده‌اند.

درگیری‌های نظامی کنونی میان آذربایجان و ارمنستان شدیدترین درگیری‌ها از سال 2016 تاکنون است و نگرانی‌های زیادی را درباره ثبات در جنوب قفقاز که محل عبور خطوط لوله انتقال نفت و گاز به بازارهای جهانی است، باعث شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم